| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany

Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany

Popełnienie wykroczenia poza granicą swojego kraju zostanie ukarane. MSW dostosowało CEPiK do automatycznej wymiany danych z innymi krajami UE.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o tym, że system CEPiK został dostosowany do automatycznej wymiany informacji między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Powstanie Krajowego Punktu Kontaktowego

Rezultatem zakończenia tego proces będzie uruchomienie Krajowego Punktu Kontaktowego, zajmującego się wymianą informacji z krajowymi punktami kontaktowymi innych państw UE oraz przekazywaniem ich służbom zajmującym się ściganiem sprawców przewinień drogowych.

Współpraca transgraniczna

Realizacja tego zadania ma bezpośredni związek z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym autorstwa resortu transportu. Nowela ma wprowadzić w życie unijną dyrektywę z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa "cross border enforcement"). Wymiana informacji będze odbywała się w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem europejskiego systemu EUCARIS.

Zobacz też: Niezapłacony mandat - Urząd Skarbowy nie zapomina!

Nowe przepisy pozwolą na skutecznie karanie obcokrajowców dopuszczających się wykroczeń na naszych krajowych drogach. Do tej pory nawet jeśli fotoradar zarejestrował złamanie przez nich przepisów to szansa na to, że otrzymają on mandat była naprawdę niska. Ta sama sytuacja  miała miejsce w przypadku obywateli polskich poruszających się za granicą.

Wśród wykroczeń, za które kierowca będzie mógł się spodziewać kary znalazły się m.in.: niestosowanie się do ograniczeń prędkości, nieużywanie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka bez fotelika, niestosowanie się do sygnałów świetlnych, a także prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków. Piętnowana będzie także rozmowa przez telefon korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Kto będzie otrzymywał informacje o kierowcach?

Zgodnie z projektem, informacje o zagranicznych kierowcach, ich pojazdach i wykroczeniach drogowych, których dopuścili się w Polsce (z Krajowego Punktu Kontaktowego) będą otrzymywały: policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska, służba celna, straż graniczna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »