reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Parkowanie samochodem na chodniku budzi sporo pytań i wątpliwości. Znaczna część kierowców wykonując ten manewr sugeruje się wyłącznie znakami drogowymi i to tylko wtedy, gdy na danym odcinku chodnika takie występują.

Parkowanie: Prawo o ruchu drogowym

Problemy z parkowaniem na chodniku wynikają najczęściej z braku znajomości przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. W rozdziale 5 Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach istniej podrozdział Zatrzymanie i postój regulujący w sposób precyzyjny wszelkie obostrzenia dotyczące parkowania m.in. na chodniku. Prawidłowa interpretacja zapisów art. 47 pozwala zauważyć bardzo ważną, acz pomijaną, kwestię dotyczącą tego pozornie łatwego manewru.

Zobacz też: Kiedy straż miejska może odholować auto?

Parkowanie samochodem tyłem na chodniku

W art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym istnieje zapis nakazujący kierowcy pojazdu samochodowego, o masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, parkowanie na chodniku wyłącznie przodem:

Art. 47.
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni
im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów
na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Zobacz też: Awaria pojazdu w tunelu lub na moście

Parkowani tyłem na chodniku - mandat

Nie stosowanie się do przepisów ustawy PoRD skutkować może mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym.

Taryfikator mandatów: "Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku - 100 zł"

Taryfikator punktów karnych: "Naruszenie przepisów określających warunki oraz zakazy zatrzymywania lub postoju - 1pkt"

Dlaczego nie wolno parkować tyłem na chodniku?

Rodzi się jednak pytanie dlaczego ustawodawca przewidział możliwość parkowania pojazdem na chodniku wyłącznie jego przodem? Może to wynikać z kilku powodów. Po pierwsze wjeżdżając na chodnik kierowca musi zachować szczególną ostrożność z uwagi na pieszych, dlatego powinien mieć zapewnioną jak najlepszą widoczność. Po drugie ustawienie pojazdu tyłem do chodnika ogranicza emisję spalin wydobywających się z silnika wprost na poruszających się chodnikiem pieszych. Po trzecie przepis ten uniemożliwia de facto kierowcy poruszanie się autem wzdłuż chodnika (niektórzy kierowcy próbując ustawić auto tyłem do chodnika manewrują bezpośrednio na nim, a nie na ulicy stwarzając niebezpieczeństwo dla pieszych). 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Chmiel

ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama