reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Parkowanie przy przystanku autobusowym

Parkowanie przy przystanku autobusowym

Zatrzymywanie pojazdu przy przystanku autobusowym, w jego zatoczce czy przed przejściem dla pieszych najczęściej wiąże się ze złamaniem przepisów. Oto jak uniknąć niepotrzebnych mandatów.

Przemieszczając się samochodem po miejskich aglomeracjach można zauważyć jedną cechę, która jest wspólna dla nich wszystkich  - za mała liczba miejsc parkingowych. Problem ten powoduje wśród kierowców eskalację zachowań nieporządnych jakim są stres i łamanie przepisów drogowych. Wart wiedzieć jednak co grozi za nierespektowanie przepisów dotyczących parkowania, zwłaszcza w okolicach przystanków autobusowych.

Zobacz też: Awaria pojazdu w tunelu lub na moście

Parkowanie na przystanku

Wśród najczęstszych wykroczeń kierowców poruszających się po dużych miastach wymienić należy nieprawidłowe parkowanie. Najczęściej kierowcy parkują nieprzepisowo w zbyt bliskim sąsiedztwie przystanków autobusowych za co grozi  mandat w wysokości 100 zł. Aby tego uniknąć należy zachować dystans 15 m od znaków lub słupków oznaczających przystanek.  Zabronione jest także zatrzymywanie pojazdu na całej długości zatoki autobusowej. Mandat za to wykroczenie to także 100 zł. Identyczna kara grozi również za kierowca złamie zakaz zatrzymywania się w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki autobusowej, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu.

Zobacz też: Parking strzeżony, a uszkodzenie samochodu

Ustąp pierwszeństwa na przystanku

Dojeżdżając do przystanku autobusowego warto również pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa wyjeżdżającemu z zatoki autobusowi. Mandat za złamanie tego przepisu sięga 200 zł. Podobnie sprawa wygląda w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa osobom, które próbują wejść do tramwaju, który zatrzymuje się na przystanku wydzielonym za pomocą znaków poziomych na jezdni. Kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed takim przystankiem już wtedy gdy tramwaj do niego dojeżdża. Jeśli kierowca złamie ten przepis to musi się liczyć ze 100 zł mandatem karnym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama