| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Zapoznane się nowymi przepisami w sprawie rowerzystów jest obligatoryjne dla każdego kierowcy. Ich nieznajomość może się okazać zarówno kosztowna jak i niebezpieczna.

22 kwietnia 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w której rowerzyści uzyskali szereg przywilejów. Większość z nich dotyczy zalegalizowania powszechnych praktyk rowerzystów jakie do tej pory wykonywali oni nielegalnie. Naszym zdaniem znajomość tych regulacji powinna być obowiązkowa dla każdego kierowcy, z uwagi na konsekwencje jakie grożą ich nieznajomością. Mamy tu nam myśli przede wszystkim aspekty dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów.

Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym

W sytuacji gdy jezdnia przebiega równolegle do ścieżki rowerowej, pojazdy skręcające z niej w prawo (tym samym przecinające ścieżkę rowerową) są zobligowane do przepuszczenia zarówno jadących ścieżką jak i zbliżających do niej rowerzystów. Nadal jednak rowerzysta ma obowiązek schodzenia z roweru w trakcie pokonywania pasów na przejściu dla pieszych.

Zobacz też: Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?

Dopuszczenie poruszania się po jezdni rowerzystów obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu na drodze

Przepis ten bardzo bulwersuje kierowców aut, którzy do tej pory mogli np. wyminąć rowerzystów jadących „gęsiego” na  drodze, bez konieczności gwałtownego zwalniania do prędkości zadanej przez cyklistów. W tym momencie po prostu trzeba liczyć na zdrowy rozsądek rowerzystów i racjonalne korzystanie z tego przywileju.

Wyprzedzanie przez rowerzystów pojazdów jadących w korku prawą stroną jezdni

Ten popularny w polskich realiach manewr wyprzedzania został w końcu zalegalizowany. Kierowcy skręcający w prawo muszą zatem zwrócić szczególną ostrożność na to, co dzieje się po ich prawej stronie auta.

Zniesienie nakazu zatrzymania się rowerem w celu umożliwienia samochodom wyprzedzenia

Większość osób i tak nie stosowała się do tego przepisu z uwagi na nieznajomość przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.

Zobacz też: Kary za wykroczenia na skrzyżowaniu

Poruszanie się środkiem pasa

Nowelizacja ustawy pozwala rowerzystom poruszać się środkiem pasa tuż przed skrzyżowaniem. Ma to zapobiec kolizjom z pojazdami skręcającymi w prawo.

Możliwość jazdy chodnikiem przy złych warunkach pogodowych.

Do 2011 roku korzystanie z chodnika przez rowerzystów było akceptowalne w skrajnych przypadkach. Obecnie mogą to czynić w przypadku śnieżycy, silnych podmuchów wiatru czy potężnej burzy.

Zgoda na przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych

Wcześniej czynność ta była wykroczeniem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rowerzyści nabyli kilka istotnych przywilejów, dzięki czemu mogą legalnie wykonywać manewry dotąd zabronione. Kierowcy muszą je znać, aby uniknąć wypadku. Fot. Fotolia
Rowerzyści nabyli kilka istotnych przywilejów, dzięki czemu mogą legalnie wykonywać manewry dotąd zabronione. Kierowcy muszą je znać, aby uniknąć wypadku. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »