reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

Jak napisać odwołanie od mandatu? W tym materiale powiemy też ile na złożenie wniosku ma ukarany oraz jak wygląda postępowanie.

Odwołanie od mandatu: czy jest taka możliwość?

Każda osoba ukarana przez policję ma prawo nie tylko odmówić przyjęcia mandatu. Może też złożyć wniosek o uchylenie mandatu. W takim przypadku sprawa jest rozpatrywana przez sąd. Kto może złożyć odwołanie od mandatu? Nie tylko ukarany czy jego przedstawiciel ustawowy, ale też przedstawiciel służby wystawiającej mandat czy postępowanie z urzędu może wszcząć pracownik sądu.

Wniosek o uchylenie mandatu jest bezpłatny. Składający nie ponosi kosztów postępowania.

Wniosek o uchylenie mandatu: kiedy zostanie przyjęty?

Wniosek o umorzenie mandatu zostanie zaakceptowany przez sąd przede wszystkim po wystąpieniu czterech przesłanek ustawowych:

  • mandat wymierzono za czyn, który nie jest wykroczeniem,
  • gdy mandatem ukarano osobę przed ukończeniem 17 roku życia,
  • gdy sprawca wykroczenia działał w obronie koniecznej lub stanie wyższej konieczności,
  • gdy wykroczenie popełniła osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo - przy czym schorzenia te miały wpływ na działanie.

Odwołanie od mandatu może być też skuteczne wtedy, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność zapisu będącego podstawą kary z ustawą zasadniczą.

Odwołanie od mandatu: ile czasu na złożenie wniosku?

Odwołanie od mandatu można złożyć w terminie 7 dni od momentu uprawomocnienia się kary - podstawę do wyznaczenia takiego terminu daje art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Po przekroczeniu tego terminu ukarany nie będzie miał możliwości złożenia wniosku o uchylenie mandatu.

Wniosek o umorzenie mandatu można też złożyć po 7 dniu od uprawomocnienia się kary. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie jednego przypadku. Odwołanie od mandatu w takim terminie może złożyć przedstawiciel służby, która karę wystawiła.

Jak napisać odwołanie od mandatu?

Jak napisać odwołanie od mandatu? To tak naprawdę niezwykle proste, bo sam wniosek o uchylenie mandatu wygląda tak samo jak każde inne podanie. Należy określić miejscowość i datę, wskazać swoje dane wraz z numerem PESEL, serię i numer mandatu oraz zaadresować pismo do sądu - sądu rejonowego właściwego miejscu nałożenia kary. Jeżeli chodzi o uzasadnienie, należy opisać okoliczności, które zdaniem poszkodowanego stanowią podstawę do odwołania od mandatu.

Jak napisać odwołanie od mandatu z fotoradaru? Wzór jest dokładnie taki sam jak w każdym innym przypadku. To standardowe podanie, w którym poza danymi identyfikacyjnymi, należy określić okoliczności sprawy i podstawę prawną wniosku o odwołanie od mandatu.

Przyjęte odwołanie od mandatu policji oznacza, że kwota kary powróci na rachunek bankowy, z którego została opłacona. Przed podjęciem decyzji sąd ma możliwość np. zarządzenia czynności sprawdzających podstawę prawną.

Odwołanie od mandatu za brak biletu: wzór?

Odwołanie od mandatu za brak biletu w MPK czy autobusach dalekobieżnych nie jest objęte tymi samymi przepisami, które dotyczą mandatów karnych. Powód? Kara w takim przypadku wynika nie z przepisów prawa, a zapisów regulaminu świadczenia usług. Odwołanie od mandatu za brak biletu rządzi się zatem innymi prawami - może obowiązywać w innych terminach i odnosić się np. do konkretnego wzoru pisma.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.
Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama