reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Zwykło się uważać, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na drodze, a w przypadku wypadku samochodowego z jego udziałem, wina leży prawie zawsze po stronie kierowcy pojazdu. Okazuje się, że tak nie jest, a pieszy ma szereg obowiązków, których musi przestrzegać!

Pieszy na przejściu dla pieszych - kiedy ma pierwszeństwo?

Najczęstsze i najbardziej kontrowersyjne wypadki z udziałem pieszych dotyczą zdarzeń na pasach. Przejście dla pieszych to punkt na drodze, w którym kierowca pojazdu ma zachować szczególną ostrożność. Osoba prowadząca pojazd ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu. Jeśli tego nie zrobi naraża się m.in. na mandat w kwocie 300 zł i 10 punktów karnych. Sęk w tym, że pieszy nie ma prawa wtargnąć na pasy tuż przed jadące auto. Za takie zachowanie należy mu się mandat w kwocie 50 zł. Jeśli zrobi to poza przejściem kary wzrasta do 100 zł.

Zobacz też: Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - mandat i punkty karne

Pieszy na przejściu dla pieszych - spaceruje, zwalnia, zatrzymuje się

Gdy pieszy znajduje się na pasach ma obowiązek szybko i sprawnie je opuścić. Niestety, widok osób spacerujących na przejściu bądź zupełnie się na nim zatrzymujących jest zjawiskiem powszechnym w polskich realiach. Policja nie pozostaje jednak obojętna na takie zachowanie i karze je mandatem w kwocie 50 zł.

Pieszy idący jezdnią - mandat?

Przejeżdżając autem przez małe miejscowości i wsie, nietrudno zauważyć, że w większości z nich brakuje chodników wzdłuż dróg. Z tego powodu wiele osób jako ich substytut wykorzystuje w tym celu jezdnię. Problem w tym, że robią one to najczęściej nieprawidłowo. Prawo nakazuje bowiem poruszać się lewą stroną jezdni, jeden za drugim. Niestosowanie się do tych przepisów obarczone jest 50-złotowym mandatem za każde z wykroczeń.

Zobacz też: Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Wychodzenie spoza stojących aut

Jazda po mieście jest często wyraźnie utrudniona ze względu na zaparkowane wzdłuż chodnika pojazdy. Swoista eskalacja problemu ma miejsce jednak dopiero wówczas, gdy piesi próbują wtargnąć na jezdnie wychodząc spoza tych aut. Kierowca ma wtedy bardzo małe szanse na szybką i skuteczną reakcję zapobiegającą wypadkowi. Pieszy nie dość, że ryzykuje w ten sposób własny życiem, to nawet jeśli nic mu się nie stanie, naraża się na mandat w wysokości 100 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sosnowicz

Partner w kancelarii prawnej LEGALICA Sosnowicz&Nawrocki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama