| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - mandat i punkty karne

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - mandat i punkty karne

Manewr wyprzedzania należy do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych. Jeśli wykonywany jest tuż przed pasami, naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszający na przejściu pieszych.

Najtrudniejszy manewr - wyprzedzanie

Ze wszystkich manewrów jakie kierowca musi wykonać w trakcie jazdy autem, najbardziej niebezpiecznym jest wyprzedzanie. Jest ono szczególnie naznaczone ryzykiem niepowodzenia podczas jazdy na trasie, gdzie duża prędkość i w połączeniu ze zbyt słabą widocznością nie pozwalają przewidzieć wszystkich zagrożeń. Jeśli dodać do tego brawurę  i zbyt niskie umiejętności za kierownicą to mamy odpowiedź, dlaczego w Polsce długie weekendy przynoszą tak straszne żniwo w postaci dziesiątek zabitych osób.

Zobacz też: Wyprzedzanie "pod górkę" - konsekwencje

Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych

Nieprawidłowe wyprzedzanie przyczynia się do śmierci wielu ludzi także w miastach. Kierowcy zapominają o tym, że dojeżdżając do skrzyżowania lub przejścia dla pieszych nie można wyprzedzać drugiego pojazdu. Absolutnie niedopuszczalne jest tym bardziej omijanie wolnym pasem pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych! Logika nakazuje sądzić, że zrobiły to z konkretnego powodu – ktoś po prostu przechodzi na drugą stronę jezdni! Jeśli pieszy nie wykaże się w takiej sytuacji zdrowym rozsądkiem i nie wyjrzy zza stojącego samochodu czy nie nadjeżdża inne auto, to mamy nieszczęście gotowe.

Mandat za wyprzedzanie na pasach

Problem stanowi naszym zdaniem zbyt niska kara, jaka grozi kierowcy za wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Według taryfikatora mandatów kierujący pojazdem, który dopuszcza się takiego wykroczenia naraża się na grzywnę w wysokości zaledwie 200 zł. Zdecydowanie surowszą karą jest komplet 10 punktów karnych jakie są przypisane do tego wykroczenia.

Zobacz też: Jazda bez kasku na motocyklu lub motorowerze - mandat

Wysokość ustawowej kary za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to jedno, ale życie ze świadomością, że przez nasze zamyślenie lub nieodpowiedzialne zachowanie ktoś stracił życie to często egzystencjalny dramat. Pamiętajmy o skupienia w czasie jazdy, zwłaszcza tam, gdzie ruch pieszych jest silnie wzmożony.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pieszy nie ma żadnych szans z ważącym ponad 1200 kg autem. Zbliżają się do pasów po prostu zwolnij i bądź w gotowości do nagłego zatrzymania się. Fot. Fotolia
Pieszy nie ma żadnych szans z ważącym ponad 1200 kg autem. Zbliżają się do pasów po prostu zwolnij i bądź w gotowości do nagłego zatrzymania się. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »