REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Pierwszeństwo przejazdu nie zawsze jest zachowywane przez kierowców.
Pierwszeństwo przejazdu nie zawsze jest zachowywane przez kierowców.

REKLAMA

REKLAMA

Zajechanie drogi czy zmuszenie innego kierowcy do gwałtownego hamowania to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. Zobacz co grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

Więcej dróg, więcej problemów!

Im mocniej zagęszcza się sieć się dróg i autostrad w Polsce, tym coraz częściej dostrzec można na nich mało doświadczonych lub po prostu egoistycznych kierowców. Widok osoby blokującej lewy pas autostrady czy zajeżdżającej innym kierowcom drogę to zjawisko powszechne dla kogoś, kto porusza się autem na co dzień.

REKLAMA

Pierwszeństwo przejazdu

Jeszcze większym problemem polskich ulic są kierowcy nietolerujący znaczenia pierwszeństwa przejazdu na drodze. W 2012 roku w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu miało miejsce 7922 wypadków drogowych, w których zginęło 380 osób. W tym samym czasie na skutek przekroczenia dopuszczalnej prędkości  miało miejsce 8550 wypadków! Skąd tak niewielka różnica?

Zobacz też: Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Za co grozi mandat?

Kultura za kierownicą

Polscy kierowcy mają niewielki staż za kierownicą. Kultura jazdy też jest naszym rodakom nadal obca. Owszem nie brakuje uprzejmych kierowców, którzy akceptują to, że na drodze może być ktoś inny niż oni sami, ale nadal dominują ci, myślący wyłącznie o sobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zajeżdżanie drogi i gwałtowne hamowanie - obraz polskich dróg?

Wielu kierowców kompletnie nie zna przepisów ruchu drogowego, a co za tym idzie, nie potrafi się do nich stosować. Widok auta wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej i zmuszającego tym samym innego kierowcę do wyraźnego , a czasem nawet gwałtownego, hamowania jest zjawiskiem powszechnym. Zazwyczaj kończy się na chwili strachu, pisku opon i niepotrzebnie marnowanym paliwie, ale są sytuacje, w których dochodzi do zderzenia. Nie brakuje wtedy osób rannych i zabitych.

Zobacz też: Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat i punkty karne

Za nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi podczas włączania się do ruchu grozi mandat w wysokości 300 zł. Kara dotyczy także sytuacji, gdy nie dojdzie do wypadku czy kolizji. Dodatkowo na konto kierowcy trafia 5 punktów karnych.

Jak włączać się do ruchu?

Pamiętajmy, że włączając się do ruchu należy po pierwsze dokładnie zweryfikować aktualną sytuację na drodze, a po drugie zrobić to w sposób szybki i zdecydowany. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasz manewr spowoduje, że inne auto będzie musiało wyraźnie zwolnić to zaniechajmy go. Umożliwi to na zachować płynność ruchu na drodze oraz ograniczy niepotrzebne ryzyko.

Rondo z ustalonym pierwszeństwem - oznakowane znakami C-12 „ruch okrężny” oraz A-7 „ustąp pierwszeństwa” (lub B-20 „stop”) łącznie.
/
Bogumił Leśniewski
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz Polacy będą jeździć głównie chińskimi samochodami, bo mają one wiele atutów, którymi biją wszelką konkurencję

Chińskich samochodów na polskich drogach przybywa w szybkim tempie. Przekonują one nabywców przede wszystkim atrakcyjną ceną. Sytuacja ta doprowadziła do prawdziwej walki cenowej także wśród europejskich, koreańskich oraz japońskich producentów samochodów.

Elektryki jeździły po Warszawie już pół wieku temu

Samochody elektryczne to wcale nie nowość. Już w latach 70. można było zwiedzać Warszawę takim autem. Do celów obsługi ruchu turystycznego wykorzystywano krajowe melexy. Takie zwiedzanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Polacy kupują coraz częściej używane auta z silnikiem elektrycznym, jakich marek najczęściej

Używane auta z takim napędem nie są zbyt chętnie kupowane, a z pewnością duży wpływ na to ma fakt, iż dopłaty do elektryków dotyczą wyłącznie nowych pojazdów. Używane samochody chętnie kupują mieszkańcy bloków, a tam nie ma warunków do ładowania. I to jest zapewne druga przyczyna.

Rynek używanych samochodów w Polsce. Jak wygląda przeciętny używany elektryk?

Rynek używanych samochodów w Polsce. Jak wygląda przeciętny używany elektryk? Co z programem dopłat do zakupu samochodów elektrycznych? Czemu Polacy nie są przekonani do samochodów elektrycznych? Które samochody elektryczne są w Polsce najpopularniejsze?

REKLAMA

Karać urzędników jak kierowców? Pomysł, który może zrewolucjonizować drogi w Polsce

Karać urzędników jak kierowców? Pomysł, który może zrewolucjonizować drogi w Polsce. Kto odpowiada za stan dróg? Czy urzędnicy powinni płacić mandaty? Co by było gdyby istniał urząd zamykający dziurawe ulice?

KGP: 99 430 interwencji, 275 wypadków drogowych, 21 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 430 interwencji. Byli wzywani do 275 wypadków drogowych.

Polacy wciąż kupują samochody z silnikami na benzynę, ale ścigają je hybrydy. Auta jakich marek najlepiej sprzedają się teraz

Przede wszystkim notujemy stabilny wzrost rynku nowych samochodów od początku 2025 roku. Jednak na rynku aut dostawczych i w segmencie premium – duże zaskoczenia. Kto w styczniu był prymusem na poszczególnych rynkach?

Klasyki motoryzacji. 27 lat temu wyprodukowano ostatniego Żuka

27 lat temu z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni Żuk. Lekki samochód dostawczy z Lublina oparty na konstrukcji Warszawy m20 był nie tylko odpowiedzią na potrzeby krajowego rynku, ale i był świetnym towarem eksportowym. Przypomnijmy sobie jego historię.

REKLAMA

Polacy już wnioskują o dopłaty do aut elektrycznych. Ile można dostać?

Nowy program dopłat do zakupu lub leasingu samochodów elektrycznych ruszył 3 lutego. Na ten moment złożono blisko 400 wniosków. O jakie kwoty można się ubiegać?

Rejestracja samochodu w Polsce przez obcokrajowca

Obcokrajowcy planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy muszą zarejestrować swój pojazd, niezależnie od tego, czy przyjechali z własnym, czy planują kupić nowy. Rejestracja jest konieczna do legalnego poruszania się po drogach oraz świadczenia usług transportowych. Formalności można załatwić w urzędzie zgodnym z miejscem zameldowania, ale co w przypadku braku meldunku? Gdzie szukać pomocy?

REKLAMA