reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Zajechanie drogi czy zmuszenie innego kierowcy do gwałtownego hamowania to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. Zobacz co grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

Więcej dróg, więcej problemów!

Im mocniej zagęszcza się sieć się dróg i autostrad w Polsce, tym coraz częściej dostrzec można na nich mało doświadczonych lub po prostu egoistycznych kierowców. Widok osoby blokującej lewy pas autostrady czy zajeżdżającej innym kierowcom drogę to zjawisko powszechne dla kogoś, kto porusza się autem na co dzień.

Pierwszeństwo przejazdu

Jeszcze większym problemem polskich ulic są kierowcy nietolerujący znaczenia pierwszeństwa przejazdu na drodze. W 2012 roku w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu miało miejsce 7922 wypadków drogowych, w których zginęło 380 osób. W tym samym czasie na skutek przekroczenia dopuszczalnej prędkości  miało miejsce 8550 wypadków! Skąd tak niewielka różnica?

Zobacz też: Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Za co grozi mandat?

Kultura za kierownicą

Polscy kierowcy mają niewielki staż za kierownicą. Kultura jazdy też jest naszym rodakom nadal obca. Owszem nie brakuje uprzejmych kierowców, którzy akceptują to, że na drodze może być ktoś inny niż oni sami, ale nadal dominują ci, myślący wyłącznie o sobie.

Zajeżdżanie drogi i gwałtowne hamowanie - obraz polskich dróg?

Wielu kierowców kompletnie nie zna przepisów ruchu drogowego, a co za tym idzie, nie potrafi się do nich stosować. Widok auta wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej i zmuszającego tym samym innego kierowcę do wyraźnego , a czasem nawet gwałtownego, hamowania jest zjawiskiem powszechnym. Zazwyczaj kończy się na chwili strachu, pisku opon i niepotrzebnie marnowanym paliwie, ale są sytuacje, w których dochodzi do zderzenia. Nie brakuje wtedy osób rannych i zabitych.

Zobacz też: Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat i punkty karne

Za nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi podczas włączania się do ruchu grozi mandat w wysokości 300 zł. Kara dotyczy także sytuacji, gdy nie dojdzie do wypadku czy kolizji. Dodatkowo na konto kierowcy trafia 5 punktów karnych.

Jak włączać się do ruchu?

Pamiętajmy, że włączając się do ruchu należy po pierwsze dokładnie zweryfikować aktualną sytuację na drodze, a po drugie zrobić to w sposób szybki i zdecydowany. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasz manewr spowoduje, że inne auto będzie musiało wyraźnie zwolnić to zaniechajmy go. Umożliwi to na zachować płynność ruchu na drodze oraz ograniczy niepotrzebne ryzyko.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszeństwo przejazdu nie zawsze jest zachowywane przez kierowców.
Pierwszeństwo przejazdu nie zawsze jest zachowywane przez kierowców.

Rondo z ustalonym pierwszeństwem - oznakowane znakami C-12 „ruch okrężny” oraz A-7 „ustąp pierwszeństwa” (lub B-20 „stop”) łącznie.
Rondo z ustalonym pierwszeństwem - oznakowane znakami C-12 „ruch okrężny” oraz A-7 „ustąp pierwszeństwa” (lub B-20 „stop”) łącznie.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama