reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co się stanie gdy nie zapłacimy mandatu? Jakie będą konsekwencje?

Co się stanie gdy nie zapłacimy mandatu? Jakie będą konsekwencje?


Płacenie mandatów to nie powód do dumy, ale jeśli już na niego zasłużyliśmy... wtedy nie ma co liczyć, że uda się wymigać, że policja zapomni. Sprawy niezapłaconych na czas mandatów trafiają do urzędów skarbowych, a te mogą zablokować konto, a nawet umówić nas na spotkanie z komornikiem.

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej. Jeśli nie zgadzamy się z policjantem, czy to w sprawie samego wykroczenia, czy formy kary, wtedy nie przyjmujmy mandatu. Jeśli na pytanie: „Czy zgadza się pan na taki mandat” odpowiemy twierdząco, automatycznie zamkniemy sobie drogę do „negocjacji” wysokości grzywny. Tak działa prawo. Pamiętajmy zatem, że w sprawach spornych należy nie przyjąć mandatu i od razu wystąpić na ścieżkę sądową.

Zobacz również: Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Jeśli już mamy w ręku wypisany blankiecik z konkretną sumą to lepiej nie zwlekać z płatnością. Myślenie, że może akurat nikt nie zwróci uwagi na brak kilkuset złotych, jest naiwne i co najważniejsze błędne. Państwo o swoje pieniądze się upomni.

Teoretycznie sprawa niezapłaconego mandatu już po kilku dniach powinna wyjść na jaw w Urzędzie Wojewódzkim. Dalej nasza zaległość powinna być przekazana do naszego (kierowcy) urzędu skarbowego. Ten już po kilkunastu dniach może wszcząć postępowanie egzekucyjne.

W praktyce te kilkanaście dni to miesiące. Urzędnicza maszyna działa powoli, więc nawet jeśli nie dostaniemy listu z urzędu skarbowego w ciągu dwóch, trzech miesięcy to wcale nie oznacza to „zwycięstwa nad systemem”. Sprawy niezapłaconych mandatów systematycznie ciągną się po 4-6 miesięcy. Jak się kończą?

Najczęściej w skrzynce na listy ląduje ostrzeżenie i wezwanie do zapłaty. Często z dodatkową informacją, że po określonym terminie kwota zostanie zablokowana na naszym koncie bankowym. Rzadsze są telefony od komorników, czy wizyty poborców podatkowych. Tak czy inaczej kończy się nerwami, sporą dawką wstydu i dodatkowymi kosztami. Skarbówka w zgodzie z przepisami doliczy nam do mandatu koszty postępowania egzekucyjnego.

Zobacz również: Co grozi za handel punktami karnymi?

Maszyna urzędnicza w przypadku egzekwowania mandatów jest bardzo powolna, bo nikt nie musi się spieszyć. Państwo ma trzy lata na ściągniecie kary pieniężnej nałożonej za wykroczenie drogowe. Dopiero po tym okresie sprawa ulegnie przedawnieniu.

Tymczasem sprawa mandatów wychodzi najczęściej przy okazji rocznych rozliczeń. Jeśli mamy pecha i to akurat nasz PIT trafi do kontroli możemy być pewni, że nasz drogowy wybryk wkrótce o sobie przypomni i to w bolesny sposób.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama