reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za handel punktami karnymi?

Co grozi za handel punktami karnymi?

Handel punktami karnymi w internecie kwitnie. Coraz więcej jest ofert w rodzaju: „Kupię 15 punktów karnych. 200 zł za każdy”. Wydawałoby się – dobry biznes, bo nie brakuje chętnych ani do kupna, ani do sprzedaży… Ale dość ryzykowny – za poświadczenie nieprawdy grozi bowiem od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Skąd pomysł na handel punktami?

Bodźcem do rozwoju tego „interesu” są mandaty z fotoradarów. Zdjęcia, bardzo często niewyraźne, nie zawsze umożliwiają jednoznaczne określenie tożsamości sprawcy wykroczenia. I właśnie tu wkracza osoba trzecia, najczęściej odnaleziona w ogłoszeniu internetowym. Kierowana jest do właściwej komendy i bierze całą winę na siebie. W zamian dostanie odpowiednie wynagrodzenie. W ten sposób kierowcy, którzy niebezpiecznie zbliżają się do granicy 24 punktów, próbują uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji…

Zobacz serwis: Wykroczenia

Z czym się wiąże przekroczenie limitu?

Przekroczenie maksymalnej, dopuszczalnej liczby punktów karnych dla młodego kierowcy (a jest się takim przez rok od wydania prawa jazdy), oznacza cofnięcie tego uprawnienia. Co za tym idzie? Konieczność odbycia całego kursu od początku oraz kolejne podejście do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Kierowca z większym stażem, po przekroczeniu limitu, będzie skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (egzamin teoretyczny i praktyczny) oraz na badania psychologiczne. Jeżeli przejdzie je pozytywnie, punkty zostaną usunięte i może bez przeszkód zasiąść „za kółkiem”. Jeśli jednak wynik będzie negatywny, prawo jazdy zostanie cofnięte.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Jaka kara za handel punktami?

Choć cały proceder nie jest łatwy do udowodnienia, jego wykrycie wiąże się z niebagatelnymi konsekwencjami. Handel punktami karnymi wiąże się bowiem z przestępstwem opisanym w art. 272 kodeksu karnego, czyli poświadczenie nieprawdy (oraz podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego). Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność poniesie zarówno osoba, która była sprawcą wykroczenia, jak i tak, która punkty „kupiła”.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Ogłoszenia też zabronione?

Zamieszczając w Internecie ogłoszenie tego typu, też nie można czuć się bezkarnie. Jest to bowiem publiczne nawoływanie do popełnienia czynu zabronionego, określone zarówno w kodeksie wykroczeń (kara grzywny, aresztu, ograniczenia wolności) oraz w kodeksie karnym (grzywna. kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności do lat 2). O tym, jak zakwalifikujemy dany czyn (wykroczenie czy przestępstwo) zadecyduje zasięg i skutki czynu (odpowiednio: nieznaczne lub znaczne).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama