reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów

Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów

Od końca roku obowiązuje nowy taryfikator za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nowy taryfikator uniemożliwia policjantom nakładanie mandatów według własnego uznania. Nowy taryfikator precyzyjniej określa wysokość kar pieniężnych, jakimi mogą zostać ukarani sprawcy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Zmiana obecnego stanu prawnego dokonana została dzięki nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym oraz zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Przed nowelizacją podstawę karania stanowił art. 92 lub 97 kodeksu wykroczeń w zależności od popełnionego czynu. Od 31 grudnia 2010 r. obowiązuje również nowy art. 92a, który został dodany do kodeksu wykroczeń, który stanowi, iż kto prowadząc pojazd nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym podlega karze grzywny.

Zobacz również: Jak fotoradary mierzą prędkość?

Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 10 km/h zostanie ukarany mandatem do 50 zł. Jeżeli przekroczy prędkość od 11 km/h do 20 km/h mandat będzie wynosił od 50 zł do 100 zł. Przekroczenie prędkości od 21 km/h do 30 km/h kosztować będzie kierowcę od 100 zł do 200 zł. Kierowca przekraczający prędkość od 31 km/h do 40 km/h zapłaci od 200 zł do 300 zł. Za przekroczenie prędkości od 41 km/h do 51 km/h mandat będzie wynosił od 300 zł do 400 zł.

Kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość powyżej 51 km/h zapłaci mandat od 400 zł do 500 zł.

Zobacz również: Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?

Zmianom uległ również taryfikator za przewożenie większej ilości osób niż liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym. Za każdą osobę ponad wpis w dowodzie rejestracyjnym kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 100zł. Mandat nie będzie jednak mógł wynieść więcej niż 500 zł.Wprowadzona zmiana spowodowana była tragicznym wypadkiem busa w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie zginęło 18 osób. Bus posiadał zaledwie 6 miejsc siedzących.

Podstawa prawna:

Art. 92a Kodeksu wykroczeń

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość powyżej 51 km/h zapłaci mandat od 400 zł do 500 zł.
Kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość powyżej 51 km/h zapłaci mandat od 400 zł do 500 zł.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama