reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Jak fotoradary mierzą prędkość?

Jak fotoradary mierzą prędkość?

Zgodnie nowelizacją kodeksu drogowego dopuszczalna prędkość na autostradach została zwiększona do 140 km/h. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej można podróżować 120 km/h zaś na pozostałych drogach ekspresowych 100 km/h. Zmienił się również sposób mierzenia prędkości przez fotoradary.

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym zawiera delegację dla ministra infrastruktury do wydania odpowiedniego rozporządzenia na temat pomiaru prędkości przez uprawnione organy.

Urządzenia mierzące prędkość kierowcom łamiącym przepisy ruchu drogowego mają być ustawione w ten sam sposób, aby pomiar był dokładny i nie budził wątpliwości. Według założeń urządzenie ma mierzyć przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h. Oznacza to, że jeżeli przekroczymy prędkość o kilka km/h fotoradar nie zrobi wówczas zdjęcia. Tolerancja na przekroczenie prędkości do 10 km/h nie będzie działać wszędzie. Ministerstwo Infrastruktury w swoim wcześniej przygotowanym projekcie zakłada tolerancję przekroczenia prędkości do 5 lub 10 km/h w zależności od drogi. Na drogach gdzie można poruszać się do 70 km/h tolerancja wyniesie do 5 km/h. Na pozostałych drogach, gdzie można jechać szybciej tolerancja wyniesie 10 km/h.

Zobacz również: Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?

Tolerancja przekroczenia dozwolonej prędkości obowiązywać będzie tylko, co do niektórych urządzeń mierzących prędkość. Do tego typu urządzeń zaliczać będzie się stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe czy śmigłowcu urządzenia, które utrwalają przewinienie kierowcy w formie obrazu. Zatem tolerancja będzie uwzględniana przy pomiarze w fotoradarze czy wideorejestratorach. Na przychylność drogówki, która używa laserowych radarów nie będzie można liczyć.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Koronną argumentacją przy wprowadzaniu tolerancji przy rejestracji przekroczeń dozwolonych prędkości jest niedokładność liczników samochodowych. Niezależnie czy są to liczniki wskazówkowe czy elektroniczne prędkość w nich wskazywana może być różna. Czym prędkość samochodu większa, tym licznik w nim zamontowany jest mniej dokładny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama