REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo nosić odblaski?

Jak prawidłowo nosić odblaski?
Jak prawidłowo nosić odblaski?
Carfleet S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo nakłada na pieszych noszenie w określonych sytuacjach elementy odblaskowe. Jak prawidłowo je nosić, by działały możliwie najefektywniej.

Według danych Komendy Głównej Policji w minionym roku aż 31% ofiar wypadków komunikacyjnych stanowili piesi, tym samym będąc najliczniejszą grupą osób ponoszących śmierć na drogach. Jak wynika ze statystyk, do największej liczby wypadków dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Po zmroku na słabo oświetlonej drodze kierowca widzi pieszego dopiero z odległości 30 metrów. Założenie elementów odblaskowych zwiększa tę odległość nawet do 150-200 metrów.

REKLAMA

Jak twierdzi mł. asp. Michał Gaweł z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, używanie elementów odblaskowych przez pieszych w okresie, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, często może decydować o czyimś życiu.

Zobacz też: Odblaski dla pieszych, a mandat

Jak prawidłowo nosić odblaski?

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego, piesi idący po poboczu lub jezdni powinni poruszać się po lewej stronie drogi. Choć przepisy nie określają, w jaki sposób odblaski mają być noszone, warto zakładać je z prawej strony.

REKLAMA

- Zakładając elementy odblaskowe trzeba zastanawiać się, z której strony je założyć. W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża do niego z przodu, więc wtedy taki element odblaskowy zakładamy na prawą rękę, na prawą nogę, by był bardziej widoczny od strony jezdni. Starajmy się, by dzieci na tornistrach, czy też na ubraniu miały element odblaskowy z przodu, z prawej strony – mówi asp. szt. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ samochodowe światła mijania opuszczone są nisko i oświetlają drogę, element odblaskowy należy umieszczać jak najniżej. Jeżeli pieszy dysponuje odblaskiem-zawieszką, można powiesić go na szyi, jednak tak wysokie umieszczenie powoduje, że będzie on mniej skuteczny od elementu umieszczonego metr niżej, np. przy kostce. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka-kilkanaście metrów. Ta różnica może decydować o życiu pieszego. 

Zobacz też: Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Odblaski są coraz popularniejsze

REKLAMA

Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok maleje liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. To efekt działań podejmowanych przez policję i inne służby, a także kampanii społecznych i przedsięwzięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Coraz więcej Polaków używa odblasków i sukcesywnie rośnie świadomość tego, że mogą one w wydatny sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych w ruchu ulicznym. Nie wstydzimy się już ich zakładać, nie wstydzimy się dbać o swoje bezpieczeństwo. Ważne, żeby elementy odblaskowe stały się integralnym elementem naszego ubioru, szczególnie u dzieci. Warto od małego uczyć je zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i przede wszystkim samemu dawać im dobry przykład, nosząc elementy odblaskowe, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok – mówi Klaudia Kowalczyk, Marketing Manager w firmie Carefleet S.A., która od 2012 roku jest partnerem ogólnopolskiej kampanii Odblaskowi.pl, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez promowanie pozytywnych nawyków, czyli noszenia opasek odblaskowych. – W trakcie wydarzenia, które organizowaliśmy we Wrocławiu przed siedzibą Carefleet, w ciągu czterech godzin rozdaliśmy ponad 4500 odblaskowych opasek. Odwiedziło nas ponad 500 dzieci z okolicznych przedszkoli, a pracownicy naszego biura i przechodnie chętnie włączali się w akcję, odbierając od nas odblaski. To pokazuje, że skala potrzeb jest wciąż duża – dodaje.

Odblaskowy patrol przemierza Polskę!

W ramach kampanii Odblaskowi.pl co roku „Odblaskowy Patrol” przemierza tysiące kilometrów, ucząc dzieci i rodziców, jak w bezpieczny sposób poruczać się po drogach, a także rodzaje broszury informacyjne i odblaskowe opaski. Uczniowie w szkołach otrzymują również materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najmłodsi zdobytą podczas spotkań wiedzę mogą utrwalać i zgłębiać w Akademii Odblaskowych - specjalnej platformie edukacyjnej zamieszczonej na stronie internetowej Odblaskowi.pl.

- Centra Handlowe Auchan chętnie włączają się w akcje propagujące szeroko rozumiane bezpieczeństwo, dlatego po raz kolejny kampania Odblaskowi.pl odbywa się w naszych obiektach. W tym roku „Odblaskowy Patrol” odwiedził ponad 20 naszych obiektów. Kampanię Odblaskowi.pl organizujemy od 2012 r. i jest na stałe wpisana w kalendarz naszych działań CSR. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą akcją. Odblaskowe stoisko licznie odwiedzają rodziny z dziećmi, które chętnie biorą udział w zajęciach plastycznych i grach edukacyjnych. Po odblaskowe opaski zgłaszają się także rowerzyści i kierowcydodaje Małgorzata Rajkow-Krzywicka, dyrektor operacyjny Działu Eksploatacji w firmie Auchan Polska oddział Immochan, gdzie odpowiada za działania z zakresu CRS.

Źródło: Materiały prasowe Carfleet S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA