reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Od 10 listopada 2016 r. egzaminator nie ma obowiązku przerywania egzaminu i wystawiania oceny negatywnej w przypadku popełnienia przez zdającego błędu określonego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Do 10 listopada 2016 r. egzaminator miał obowiązek przerwania egzaminu państwowego na prawo jazdy i wystawienia negatywnej oceny zdającemu, w przypadku gdy ten dopuścił się złamania jednego z przepisów wyszczególnionych w tabeli będącej załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa (patrz tutaj).

Tym samym w przypadku, gdy zdający egzamin np. nieustąpił pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię na skrzyżowaniu, niezastosował się do sygnałów świetlnych, czy wyprzedzał z niewłaściwej strony lub złamał zakaz zawracania, automatycznie dostawał negatywną ocenę z egzaminu.

Nowe przepisy dot. egzaminu na prawo jazdy

10 listopada 2016 r. weszły w życie przepisy, które pozostawiają egzaminatorowi pole do interpretacji konkretnej sytuacji, w której doszło do złamania jednego z przepisów wyszczególnionych w tabeli. Egzaminator nie ma obowiązku przerywania egzaminu, a decyzję podejmuje na podstawie oceny sytuacji na drodze oraz ogólnego przygotowania kandydata na kierowcę.

Tym samym przewinienie może zostać zaliczone na poczet jednego z dwóch dopuszczalnych na egzaminie błędów.

Więcej porad z zakresu prawa jazdy znajdziesz tutaj

Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama