| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Od 10 listopada 2016 r. egzaminator nie ma obowiązku przerywania egzaminu i wystawiania oceny negatywnej w przypadku popełnienia przez zdającego błędu określonego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Do 10 listopada 2016 r. egzaminator miał obowiązek przerwania egzaminu państwowego na prawo jazdy i wystawienia negatywnej oceny zdającemu, w przypadku gdy ten dopuścił się złamania jednego z przepisów wyszczególnionych w tabeli będącej załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa (patrz tutaj).

Tym samym w przypadku, gdy zdający egzamin np. nieustąpił pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię na skrzyżowaniu, niezastosował się do sygnałów świetlnych, czy wyprzedzał z niewłaściwej strony lub złamał zakaz zawracania, automatycznie dostawał negatywną ocenę z egzaminu.

Nowe przepisy dot. egzaminu na prawo jazdy

10 listopada 2016 r. weszły w życie przepisy, które pozostawiają egzaminatorowi pole do interpretacji konkretnej sytuacji, w której doszło do złamania jednego z przepisów wyszczególnionych w tabeli. Egzaminator nie ma obowiązku przerywania egzaminu, a decyzję podejmuje na podstawie oceny sytuacji na drodze oraz ogólnego przygotowania kandydata na kierowcę.

Tym samym przewinienie może zostać zaliczone na poczet jednego z dwóch dopuszczalnych na egzaminie błędów.

Więcej porad z zakresu prawa jazdy znajdziesz tutaj

Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »