REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renault Megane I: demontaż skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Przy demontażu skrzyni biegów niezbędnym może okazać się podnośnik kolumnowy. Lewarek nie spełni w tym przypadku swego zadania.
Przy demontażu skrzyni biegów niezbędnym może okazać się podnośnik kolumnowy. Lewarek nie spełni w tym przypadku swego zadania.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż skrzyni biegów w Renault Megane I nie jest skomplikowany jeśli znamy kolejność wymontowania poszczególnych podzespołów. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować skrzynię biegów w Renault Megane I. Demontaż przeprowadzimy na przykładzie samochodu z silnikiem Diesla.

Zanim przystąpimy do demontażu powinniśmy przygotować miejsce pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z podnośnika kolumnowego, najazdów lub kanału warsztatowego. Odradzamy korzystanie z tradycyjnego lewarka. Jest to mało praktyczne i bardzo ryzykowne.

REKLAMA

Pierwszy krok to poluzowanie śrub piasty (po uniesieniu auta może być bardzo trudne). Następnie podnosimy samochodu tak, żeby mieć wystarczająco dużo miejsca pod autem. Jeśli korzystamy z podnośnika kolumnowego, to unosimy auto na odpowiednią wysokość. W przypadku kanału i najazdu należy podłożyć kliny zabezpieczające pod tylne koła.

Zobacz też: Wymiana oleju w skrzyni biegów

REKLAMA

Teraz demontujemy wszystkie osłony pod silnikiem, osłony pod halogenami oraz w przedniej części nadkola po lewej stronie. Kolejny krok to odkręcenie śrub końcówek drążków kierowniczych i wybicie ich. Zazwyczaj jest to dosyć kłopotliwa czynność z powodu skorodowanych śrub. Dlatego zalecamy polać wszystkie śruby odrdzewiaczem. Przystępujemy do demontażu półosi.

W przypadku lewej, demontujemy ją od strony skrzyni biegów poprzez odkręcenie trzech śrub mocujących. Prawa (dłuższa) półoś jest na wieloklinie. Wystarczy wyjąć przegub od strony koła i półoś wyjdzie ze skrzyni biegów. Przegub wybijamy ze zwrotnicy koła za pomocą dużego młotka i pręta. Należy uważać, żeby nie uderzać w inne elementy. Uderzamy w przegub i jednocześnie przyciągamy zwrotnicę do siebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyjęciu przegubów wraz z półosiami mamy znacznie więcej miejsca wokół skrzyni biegów. Odłączamy kostki od skrzyni biegów oraz odchylamy wąż od wspomagania kierownicy. Należy zwrócić uwagę na to, żeby nie utrudniał wyjęcia skrzyni z samochodu. Teraz odłączamy wiązki (są w plastikowym peszlu), które są na podłużnicy po lewej stronie. Ułatwi nam to opuszczenie całych sanek.

Kolejny krok to odłączenie cięgna sprzęgła od skrzyni biegów. W tym momencie przechodzimy do wykręcenia śrub znajdujących się w miejscu łączenia skrzyni biegów z silnikiem. Następnie wykręcamy trzy śruby mocujące rozrusznik, jeśli tego nie zrobimy nie damy rady wyjąć skrzyni biegów.

Zobacz też: Renault Megane I: wymiana łożyska piasty przedniej

REKLAMA

Teraz należy podwiesić silnik naszego auta. Będziemy potrzebować metalowej lub drewnianej (mocnej) belki, którą umieścimy w rynnach przednich błotników. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić lakierowanej powierzchni błotnika. Za pomocą łańcucha przywiązujemy za ucho silnik do belki. Zamiast łańcucha można skorzystać z solidnego pasa. Po podwieszeniu silnika odkręcamy łapę skrzyni biegów razem z poduszką.

Kolejny krok to odkręcenie śrub mocujących sanki do silnika. Wykręcamy śrubę sanek za halogenem oraz obok maglownicy. Po prawej stronie auta wystarczy wykręcić tylko śrubę znajdującą się pod halogenem. Następnie odkręcamy śruby maglownicy. Pozostałe śruby sanek luzujemy do połowy i nie wyjmujemy ich.

W tym momencie odkręcamy po obu stronach auta wieszaki wahacza i ciągniemy sanki po lewej stronie do dołu tak, żeby skrzynia mogła wyjść przez lewe nadkole. Wyjęcie skrzyni środkiem może być bardzo problematyczne. Teraz oddzielamy skrzynię od silnika za pomocą dużego śrubokręta lub łyżki do opon.

Do wyjęcia skrzyni biegów będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby. Jedna osoba staje od strony nadkola, żeby odpowiednio nakierować skrzynię. Natomiast druga osoba musi być pod samochodem, żeby wypychać skrzynię. Po wyjęciu skrzyni odkładamy ją na bok i przechodzimy do kolejnych czynności. Jeśli wymieniamy sprzęgło należy zwrócić uwagę w jakim stanie jest wysprzęglik.

Zobacz też: Jak uniknąć napraw skrzyń biegów?

W przypadku wymiany całej skrzyni biegów przekładamy kompletne sprzęgło ze starej skrzyni (jeśli nie jest mocno zużyte).

Montaż skrzyni biegów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Największym problemem może być włożenie skrzyni biegów do auta. Tutaj koniecznie jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Jeżeli uda nam się ustawić skrzynie biegów na swoim miejscu to należy wkręcić wstępnie dwie śruby, żeby skrzynia została wstępnie zamocowania.

Pozostałe elementy składamy w odwrotnej kolejności. Wszystkie elementy muszą być dobrze dokręcone. Na końcu sprawdzamy wszystkie miejsca łączeń i udajemy się na jazdę próbną. Podczas tej jazdy skrzynia biegów i sprzęgło powinny pracować bez żadnych zastrzeżeń.

Cała operacja nie jest trudna do wykonania, jednak wymaga dużo czasu i najlepiej wykonywać ją z pomocą drugiej osoby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA