Kategorie

Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Robert Kuśpiel
Skoda Octavia I wymiana sprzęgła.
Skoda Octavia I wymiana sprzęgła.
Wymiana sprzęgła jest czasochłonną naprawą, jednak bez problemu można wykonać ją samemu. W poradniku tym pokażemy jak wymienić sprzęgło w Skodzie Octavii I.

Wymiana sprzęgła po przejechaniu pewnego dystansu nie ominie żadnego samochodu. Najczęściej jego trwałość wynosi ponad 100 000 kilometrów. Niestety, nie ma możliwości podania dokładnego przebiegu. Wszystko uzależnione jest od stylu jazdy i warunków eksploatacji samochodu. Okazuje się, że przebiegi rzędu 250 000 kilometrów na jednym sprzęgle są do osiągnięcia.

W samochodach z turbosprężarką występuje koło dwumasowe. Wyjątkiem jest silnik o mocy 90 KM. Jest ono odpowiedzialne za tłumienie drgań wytwarzanych przez silnik. Jednocześnie redukowany jest poziom hałasu w dolnym zakresie obrotów.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż półosi

Cała operację można podzielić na dwie grupy: na silniki o pojemności 1.6 i silniki od pojemności 1.8. Na początku zostanie przedstawiona grupa silników zaczynająca się od pojemności 1.8.

Pierwszy krok to demontaż skrzyni biegów. Opis tej czynności znajduje się w osobnym poradniku. Po wymontowaniu przekładni należy zablokować koło zamachowe. W warsztatach stosowany jest do tego specjalny przyrząd. My posłużymy się tradycyjnym śrubokrętem i trzpieniem. Za pomocą tych dwóch narzędzi zblokujemy koło, żeby nie obracało się podczas odkręcania śrub.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana żarówek

Reklama

Teraz luzujemy śruby mocujące cały zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie, luzując je o około 1 obrót do momentu, aż zlikwidujemy naprężenie tarczy. Nie należy odkręcać śrub od razu do końca. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprężyny tarczowej. Wykręcamy je całkowicie dopiero po poluzowaniu. Wyjmujemy zespół dociskowy oraz tarczę sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie upadł żaden z tych elementów.

Kolejny krok to sprawdzenie wszystkich elementów. Pozwoli nam to na wyselekcjonowanie dobrych podzespołów. W ten sposób obniżymy koszty naprawy. Na początku sprawdzamy czy na tarczy dociskowej sprzęgła nie ma pęknięć i wyżłobień. Następnie kontrolujemy sprężynę tarczową pod kątem zużycia - nie powinno być większe niż połowa grubości sprężyny. Sprawdzamy połączenie sprężyny między tarczą dociskową a pokrywą pod względem pęknięć i czy nity nie są poluzowane.

Zobacz też: Skoda Octavia I: odpowietrzenie sprzęgła

Oglądamy tarcze dociskową pod kątem pęknięć i śladów przegrzania oraz czy nie ma widocznych znaków zużycia. Jeżeli tarcza jest wygięta do wewnątrz, to nie można jej ponownie zamontować. Kontrolujemy również koło zamachowe pod względem pęknięć i wyżłobień. Sprawdzamy łożysko oporowe poprzez lekkie ściśnięcie i jednoczesny obrót. Łożysko powinno się obracać bez jakichkolwiek oporów.

Przystępujemy do montażu. Jeżeli montujemy nowe podzespoły to należy się upewnić, że są dedykowane do naszego auta. Zanim zamontujemy tarczę dociskową, należy wyczyścić ją ze smaru antykorozyjnego z powierzchni współpracującej z tarczą sprzęgła. Nie należy wycierać innych miejsc. Kontrolujmy, czy kołki ustalające są solidnie osadzone w kole zamachowym. Teraz czyścimy dokładnie wielowypust tarczy sprzęgła.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

Reklama

Nakładamy na niego cienką warstwę smaru na bazie dwusiarczku Molibdenu. Tarczę przesuwamy w obie strony na wałku sprzęgłowym, do momentu aż piasta zacznie się lekko poruszać na wałku. Nadmiar smaru należy usunąć. W czasie montażu tarczy sprzęgła należy uważać, żeby sprężyny tłumiące pozostały skierowane w stronę zespołu dociskowego. Pamiętajmy, że nie dotyczy to aut z kołem dwumasowym. W tych modelach montujemy sprzęgło tak, żeby okładziny cierne przylegały do koła zamachowego. Piasta nie powinna przylegać do koła zamachowego.

Teraz ustawiamy współśrodkowo tarczę sprzęgła. W warsztatach stosuje się specjalny trzpień. W naszym przypadku wykorzystamy zużyty wałek sprzęgłowy. Pamiętajmy, że jeśli tarcza sprzęgła nie jest ustawiona współśrodkowo, to włożenie wałka sprzęgłowego może być kłopotliwe. Następnie osadzamy cały zespół dociskowy na odpowiednich kołkach ustalających.

Tarcza dociskowa powinna dotykać całą powierzchnią do koła zamachowego i nie powinna być ustawiona ukośnie. W takiej konfiguracji zostaną uszkodzone kołki ustalające oraz otwory centrujące. Śruby mocujące wkręcamy po odpowiednim ustawieniu tarczy dociskowej. Nie należy dosuwać tarczy dociskowej do koła zamachowego za pomocą śrub. W ten sposób uszkodzimy otwory tarczy i kołki ustalające koła zamachowego.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Kolejny krok to wkręcenie śrub mocujących zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie o 1 obrót. Moment dokręcania to 20NM, dla aut z kołem dwumasowym – 13Nm. Wyjmujemy trzpień centrujący i montujemy skrzynię biegów.

Silniki 1.6

W drugiej części poradnika zaprezentujemy wymianę sprzęgła w silniku 1.6. Pierwszy krok pozostaje taki sam jak w pierwszej grupie aut - demontujemy skrzynię biegów (zgodnie z opisem z innego poradnika). Teraz odkręcamy koło zamachowe. Przed tym blokujemy je za pomocą śrubokręta i trzpienia, żeby nie obracało się podczas odkręcania śruby mocującej.

Następnie luzujemy śruby mocujące cały zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie, luzując je o około 1 obrót do momentu, aż zlikwidujemy naprężenie tarczy. Nie należy odkręcać śrub od razu do końca. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprężyny tarczowej. Wykręcamy je całkowicie dopiero po poluzowaniu. Wyjmujemy zespół dociskowy oraz tarczę sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie upadł żaden z tych elementów.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Za pomocą śrubokręta podważamy z otworów pierścień mocujący tarczy wyciskowej i wyjmujemy go. Teraz demontujemy tarczę wyciskową i odkręcamy zespół dociskowy od wału korbowego. W tym celu musimy przytrzymać cały zespół dociskowy za pomocą śrubokręta i trzpienia. Sprawdzanie wszystkich elementów odbywa się w taki sam sposób, jaki został opisany powyżej.

Przystępujemy do montażu. Jeżeli montujemy nowe podzespoły to należy się upewnić, że są dedykowane do naszego auta. Zanim zamontujemy tarczę dociskową, należy wyczyścić ją ze smaru antykorozyjnego z powierzchni współpracującej z tarczą sprzęgła. Nie należy wycierać innych miejsc. Instalujemy zespół dociskowy oraz przekładkę z blachy na wale korbowym. Należy zwrócić uwagę na położenie przekładki po zamontowaniu. Zgrubienie powinno być odwrócone od zespołu dociskowego. Wkręcamy nowe śruby mocujące i blokujemy zespół w taki sam sposób jak podczas wymontowania.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana tylnych hamulców

Dokręcamy zespół dociskowy za pomocą klucza dynamometrycznego momentem 60Nm i na koniec obracamy śruby za pomocą tradycyjnego klucza o ¼ obrotu. Montujemy tarczę wyciskową i ustalamy ją w zespole dociskowym pierścieniem mocującym. Obydwa końce pierścienia wsuwamy w otwory zespołu dociskowego. Teraz czyścimy dokładnie wielowypust tarczy sprzęgła.

Nakładamy na niego cienką warstwę smaru na bazie dwusiarczku Molibdenu. Tarczę przesuwamy w obie strony na wałku sprzęgłowym do momentu aż piasta zacznie się lekko poruszać na wałku. Nadmiar smaru należy usunąć. Sprawdzamy czy kołki ustalające są mocno osadzone w kole zamachowym i w razie potrzeby wymieniamy luźne kołki. Montujemy tarczę sprzęgła i koło zamachowe w zespole dociskowym. Koło zamachowe wkładamy kołkami ustalającymi w odpowiednie otwory.

Wkręcamy śruby mocujące koło zamachowe i dokręcamy je naprzemiennie o 1 obrót. Na końcu pozostaje nam zamontować skrzynię biegów. Czynność tą wykonujemy zgodnie z opisem przedstawionym w oddzielnym poradniku.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.