| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Uszkodzoną linkę hamulca ręcznego należy bezzwłocznie wymienić. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić linkę hamulca ręcznego w Skodzie Octavii I.

Pierwszy krok to demontaż przedniej części konsoli środkowej. Wyjmujemy osłonę (mieszek) dźwigni zmiany biegów z zamocowania i pociągamy mocnym, zdecydowanym ruchem gałkę zmiany biegów i wyjmujemy ją razem z osłoną. Odkręcamy dwie widoczne nakrętki oraz dwa wkręty gwiazdkowe. Podnosimy delikatnie konsolę środkową na kołkach gwintowanych i zdejmujemy ją poprzez dźwignię zmiany biegów.

Teraz odkręcamy nakrętkę regulacyjną tak, żeby było możliwe odczepienie linki hamulca ręcznego z dźwigni. Luzujemy śruby kół i unosimy tył samochodu. Odkręcamy do końca śruby. W przypadku hamulców tarczowych należy odłączyć linkę hamulca ręcznego od dźwigni przy zacisku hamulca. W przypadku hamulców bębnowych należy wymontować bęben hamulca i odłączyć linkę hamulca ręcznego od dźwigni przy szczęce hamulcowej.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana tylnych hamulców

Następnie wyjmujemy linkę hamulca ręcznego z uchwytu na belce zawieszenia tylnego oraz odczepiamy ją z zamocowań. W tym momencie wyjmujemy ją z rurki prowadzącej i możemy całkowicie zdemontować z naszego auta.

Przechodzimy do montażu nowej linki. Na początku wsuwamy ją w rurkę prowadzącą. W przypadku hamulców bębnowych podłączamy linkę hamulca ręcznego do dźwigni przy szczęce hamulcowej i montujemy bęben hamulcowy. Jeżeli nasze auto posiada hamulce tarczowe to należy podłączyć linkę hamulca ręcznego do zacisku hamulca. Następnie mocujemy linkę na belce zawieszenia tylnego za pomocą zacisku. Układamy ją w zamocowaniach na belce.

Podłączamy linkę do dźwigni hamulca ręcznego i dokręcamy nakrętkę regulującą tak. aby było odczuwalne wstępne naprężenie. Teraz przechodzimy do regulacji hamulca ręcznego.

Regulacja - hamulec tarczowy

Wciskamy mocno pedał hamulca do momentu aż będzie wyczuwalny opór. Spuszczamy hamulce ręczny i demontujemy popielniczkę, która znajduje się w tylnej części konsoli środkowej. Odkręcamy śruby mocujące tylnej konsoli i delikatnie unosimy ją do góry. Nakrętka regulacyjna znajduje się przy dźwigni hamulca ręcznego.

Teraz wciskamy mocno pedał hamulca po czym zwalniamy hamulce ręczny i wkręcamy nakrętkę regulacyjną przy dźwigni hamulca ręcznego do momentu aż dźwignie uruchamiania hamulca ręcznego przy zaciskach hamulców odsuną się od ogranicznika. Za pomocą szczelinomierza sprawdzamy odległość między dźwignią a ogranicznikiem przy lewym i prawym zacisku. Ich suma powinna wynosić od 1 do 3 mm.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana głośników

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »