| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Skoda Octavia I: demontaż półosi

Skoda Octavia I: demontaż półosi

Uszkodzone osłony na półosi wymagają jej demontażu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś w samochodzie Skoda Octavia I.

Pierwszy krok to dokręcenie nakrętki półosi. Czynność tą wykonujemy kiedy nasz samochód stoi na kołach. Jeżeli posiadamy felgi stalowe to musimy zdjąć kołpak. W przypadku felg aluminiowych należy podważyć środkowy dekielek. Luzujemy nakrętkę piasty koła w półosi. Nie odkręcamy jej do końca. W przypadku problemów prosimy o pomoc drugą osobę – musi wcisnąć hamulec.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

Pamiętajmy, że po poluzowaniu nakrętki półosi nie wolno przetaczać samochodu na kołach. Może to doprowadzić do uszkodzenia wałeczków łożyska koła. Luzujemy śruby mocujące koła i podnosimy samochód. Do przeprowadzenia tej operacji wystarczy nam tradycyjny lewarek z podstawkami. Odkręcamy do końca śruby i zdejmujemy koła. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika.

Teraz odkręcamy śruby półosi przy kołnierzu skrzyni biegów. Do wykonania tej czynności będzie potrzebny klucz nasadowy. Zaznaczamy położenie śrub przegubu wahacza aby przykręcić je w tym samym miejscu. Jest to sposób na uniknięcie wizyty w zakładzie ustawiającym geometrię zawieszenia. Niestety sposób ten nie jest do końca dobry. Dlatego po wykonanej pracy zalecamy udać się na ustawienie geometrii.

Odkręcamy śruby przegubu wahacza i wyjmujemy półoś z piasty koła. Najczęściej udaje się wyjąć ręcznie. W przypadku dużych problemów pozostaje nam ściągacz. Nie należy pozwolić by swobodnie wisiała. Zbyt duże wygięcie może doprowadzić do uszkodzenia przegubu wewnętrznego. W samochodach z manualną skrzynią biegów odchylamy na zewnątrz kolumnę zawieszenia i wyjmujemy ze zwrotnicy półoś.

Zobacz też: Skoda Octavia I: montaż modułu komfortu kierunkowskazów

W modelach wyposażonych w automatyczną przekładnię odkręcamy śruby podpory skrzyni biegów. Wsuwamy łyżkę monterską (do opon) pomiędzy belkę zespołu napędowego, a kadłub silnika. Podważamy go do przodu i jednocześnie wyjmujemy półoś razem z przegubem.

Pamiętajmy, że uszkodzone osłony należy natychmiast wymienić. W tym celu konieczne jest rozłożenie półosi. Jeżeli doszło do uszkodzenia przegubu, należy wymienić go w całości. Usterka ta jest bardzo łatwa do zdiagnozowania. Jeżeli podczas zmiany kierunku jazdy słychać wyraźny stukot to znak, że kule w przegubie uległy uszkodzeniu.

Umieszczamy półoś w imadle stosując wkładki ochronne (np. z blachy). Przecinamy opaski zaciskowe obu osłon przegubu za pomocą szczypiec i zdejmujemy je. W tym momencie możemy zsunąć osłony. Następnie demontujemy przegub zewnętrzny poprzez kilkakrotne uderzanie oddzielamy go od półosi. W przypadku przegubu wewnętrznego wyjmujemy pierścień sprężynujący za pomocą szczypiec i wyciskamy go. Do tego będzie nam potrzebna prasa.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »