Kategorie

Opel Omega B/B FL: wymiana wtryskiwaczy w silniku benzynowym

Robert Kuśpiel
Uszkodzone wtryskiwacze źle wpływają na pracę silnika
Uszkodzone wtryskiwacze źle wpływają na pracę silnika
Uszkodzone wtryskiwacze przekładają się na pracę silnika. Poważna usterka może doprowadzić do unieruchomienia auta. W poradniku tym pokażemy jak wymienić wtryskiwacze silnika benzynowego w modelu Omega B i B FL.

Wtryskiwacze silnika benzynowego są znacznie bardziej wytrzymałe niż w jednostce wysokoprężnej. W przypadku usterki nie należy czekać aż przestanie całkowicie pracować. Profesjonalny test wtryskiwaczy można wykonać w zakładzie zajmującym się naprawą i regeneracją wtryskiwaczy. Standardową kontrolę wykonuje się za pomocą stetoskopu, czyli słuchawek lekarskich.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż półosi

Alternatywą pozostaje tradycyjny śrubokręt. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na biegu jałowym. Należy sprawdzić czy każdy wtryskiwacz wykonuje charakterystyczne kliknięcie, które występuje przy otwieraniu i zamykaniu się dyszy. Jeżeli dochodzące dźwięki będą niewyraźne lub zdecydowanie inne, wówczas należy udać się na profesjonalny test. Można również od razu podjąć się wymiany wtryskiwacza. Jednak zalecamy upewnić się czy to na pewno wina wtryskiwacza.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

Przechodzimy do wymiany. Jeśli chodzi o wtryskiwacze mamy tutaj pewien wybór. Możemy kupić używane lub oddać nasze do regeneracji. Jeżeli mamy dostęp do sprawdzonych, używanych części to warto zdecydować się na taki zakup. W regeneracji należy pamiętać, że wydajność wtryskiwacza zależy zazwyczaj od zakłady, który go regenerował. Wysoka precyzja i dokładność przekładają się na parametry jego pracy.

Na początki odpinamy ujemną klemę od akumulatora. Teraz redukujemy ciśnienie w całym układzie. W silnikach V6 demontujemy rynnę odpowiedzialną za odprowadzanie wody. Znajduje się ona pod przednią szybą. Do kolejnej operacji będzie nam potrzebny manometr. Na kolektorze wtryskiwaczy znajduje się specjalny króciec kontrolny. Odkręcamy kapturek ochronny i przykładamy do niego manometr. Paliwo, które wypływa należy wycierać za pomocą suchej szmatki. Zakręcamy kapturek ochronny i w silniku V6 montujemy rynnę odprowadzania wody.

W silniku 16 zaworowym rozpinamy złącza od przewodów czujnika temperatury powietrza dolotowego, czujnika położenia przepustnicy i przepływomierza powietrza. Na głowicy cylindrów znajduje się przewód odpowietrzający skrzynię korbową. Opinamy go po czym luzujemy opaski i zdejmujemy przewód dolotowy z obudowy filtru powietrza oraz obudowy przepustnicy.

Zobacz też: Jak postępować podczas upałów w przypadku awarii układu chłodzenia silnika?

Na pokrywie głowicy cylindrów jest przewód odpowietrzania silnika, który również demontujemy. Tak samo postępujemy z przewodem podciśnienia na regulatorze ciśnienia paliwa. Na końcu odpinamy przewód masowy od kolektora paliwa. Przytrzymujemy płaskim kluczem króciec i odkręcamy przewód powrotny paliwa. Znajduje się on poniżej przewodu podciśnienia.

Teraz odpinamy cięgno przepustnicy i zdejmujemy złącze z zaworu regulacyjnego biegu jałowego. W silniku OHC odkręcamy od kolektora paliwa przewód pierwotny i dopływowy. Następnie odkręcamy nakrętkę trzymającą przewód masowy na trzpieniu mocującym. Sam trzpień również demontujemy. Odpinamy od listwy złącza wtryskiwaczy. Za pomocą śrubokręta odpinamy klamry mocujące wtryskiwaczy (wciskamy w stronę silnika).

Teraz wyjmujemy listwę złączy i odkręcamy śrubę trzymającą kolektor paliwa. W kolejnym kroku zdejmujemy opaskę, która mocuje łącznik przewodu dopływającego paliwa do wspornika cięgna przepustnicy. Następnie wyjmujemy z kolektora dolotowego kolektor paliwa razem z wtryskiwaczami. Kolejna operacja wymaga od nas szczególnej ostrożności. Montujemy kolektor paliwa w imadle i zdejmujemy klamry mocujące wtryskiwacze. Pamiętajmy o zabezpieczeniu kolektora, podkładając osłonę pomiędzy kolektor a imadło.

Zalecamy przyjrzeć się i zapamiętać w jaki sposób były zamontowane klamry. Podczas montażu będzie nam znacznie łatwiej.

Przechodzimy do montażu. Najważniejszy punkt to pierścienie uszczelniające. Należy bezwzględnie pamiętać o ich wymianie podczas montowania wtryskiwaczy. Zalecamy nałożyć na ich powierzchnię cienką warstwę wazeliny.

Montujemy wtryskiwacze na swoje miejsce i zabezpieczamy je klamrami. Dokładność zapięcia jest bardzo ważna. Jeżeli wykonamy to niepoprawnie to zaczepy listwy złączy nie zostaną zabezpieczone. Pamiętajmy, że złącze elektryczne wtryskiwacza powinno być skierowane ku górze. Instalujemy kolektor paliwa z wtryskiwaczami do kolektora dolotowego. Całość przykręcamy 2 śrubami.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Następnie dokręcamy do wspornika cięgna przepustnicy opaskę łącznika przewodu dopływowego paliwa. Teraz montujemy listwę złączy do wtryskiwaczy. Jeżeli wykonaliśmy to prawidłowo powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Możemy teraz przykręcić do łącznika przewód dopływowy paliwa. Zalecamy przytrzymać go za kołnierza za pomocą klucza płaskiego.

Instalujemy cięgno przepustnicy i podłączamy złącze zaworu regulacji biegu jałowego. Powoli zbliżamy się do końca montażu. Na pokrywie głowicy cylindrów montujemy przewód odpowietrzania silnika. Natomiast przewód podciśnienia osadzamy na regulatorze ciśnienia paliwa. Na końcu podpinamy przewód masy do kolektora paliwa. W kolejnym kroku montujemy przewód powrotny paliwa do kolektora paliwa. Przy wykonywaniu tej czynności najlepiej przytrzymać kołnierz łącznika za pomocą płaskiego klucza.

Pozostaje nam podłączyć akumulator i uruchomić silnik. Sprawdzamy przy tym dokładnie czy nie ma żadnych nieszczelności w całym układzie. Wyłączamy silnik i ponownie uruchamiamy, dokonując ponownej kontroli.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana półosi

W silnikach V6 wymiana wygląda trochę inaczej. Na początku demontujemy łącznik dolotowy. Teraz wyjmujemy z mocowania złącze przewodów wtryskiwaczy i rozpinamy je. W kolejnym kroku wykręcamy dwie śruby od adaptera. Następnie luzujemy nakrętkę mocującą przewody odpowiedzialne za doprowadzanie i odprowadzanie paliwa. Podczas wykonywania tej czynność zalecamy przytrzymywać kolektor paliwa.

Zdejmujemy osłonę wiązki przewodów (jeśli jest w naszej wersji) i odkręcamy śruby mocujące kolektor paliwa. W tym momencie wyjmujemy kolektor paliwa razem z wtryskiwaczami z łącznika dolotowego.

Przechodzimy do montażu. Na początku instalujemy kolektor paliwa z wtryskiwaczami do łącznika dolotowego. Skręcamy wszystko za pomocą śrub. Należy upewnić się, czy wtryskiwacze zostały poprawnie zamontowane.

Jeżeli występowała osłona przewodów to mocujemy ją na swoje miejsce. Dokręcamy przewody paliwowe oraz dokręcamy adapter. Teraz podłączamy i osadzamy złącze przewodów wtryskiwaczy. Na końcu pozostaje nam zamontowanie łącznika dolotowego.

Uruchamiamy silnik i kontrolujemy czy nie ma żadnych wycieków.

Jak widać wymiana wtryskiwaczy wymaga jest stosunkowo czasochłonna. Podczas wykonywania tej pracy bardzo ważna jest dokładność. Każdy element musi zostać prawidłowo zamontowany.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.