reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

Dłuższa jazda z uszkodzoną chłodnicą może doprowadzić do przegrzania silnika. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany chłodnicy wody w Oplu Omega B i B FL.

Chłodnica podobnie jak inne elementy ulega zużyciu. Z biegiem lat, kamień kotłowy osadza się wewnątrz chłodnicy znacznie obniżając jej sprawność. Uszkodzenia mechaniczne również kwalifikują chłodnicę do wymiany. Nie zalecamy wybierać używanych chłodnic. Mogą być w znacznie gorszym stanie niż nasza. Na rynku jest dużo firm oferujących nowe chłodnice w bardzo przystępnych cenach. Najczęściej objęte są 2 -letnią gwarancją.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana silniczka przedniej i tylnej wycieraczki

Sposób demontażu jest prawie taki sam dla każdej wersji silnikowej. Ewentualne różnice będą przedstawione w tekście.

Zaczynamy od odłączenia ujemnej klemy akumulatora. Teraz odkręcamy korek od zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli silnik jest rozgrzany to zalecamy wykonywać tę operację poprzez szmatkę, gdyż istnieje ryzyko poparzenia. Następnie podstawiamy pod chłodnicę puste naczynie i odkręcamy korek spustowy. Stojąc przodem do auta  zawór znajduje się z przodu po prawej stronie ponad belką przedniej osi.

Następnie demontujemy górne osłony chłodnicy. Wystarczy obrócić boczne zapinki, odkręcić śruby i wyjąć osłony. W silniku 2.5 Diesel należy zdjąć górną osłonę silnika oraz przewód powietrza doładowującego. Następnie odpinamy na chłodnicy opaski mocujące przewód cieczy, który biegnie do zbiorniczka wyrównawczego. Odkręcamy i wyjmujemy wentylator chłodnicy. Teraz odczepiamy przewód cieczy chłodzącej od mocowania na obudowie wentylatora. Jest ona zamocowana na specjalnych zaczepach. Obracamy je i wyjmujemy obudowę.

W silnikach V6 konieczne jest wyjęcie akumulatora. Odpinamy obie klemy, a następnie odkręcamy płytkę ustalającą. Znajduje się ona na samym dole akumulatora przy jego dłuższym boku. Jeżeli nasze auto ma klimatyzację to należy odkręcić dwie śruby mocujące wymiennik ciepła.

Kolejne kroki są takie same dla każdej wersji silnikowej.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Zdejmujemy z chłodnicy dolny i górny przewód oraz przewód biegnący do zbiorniczka wyrównawczego. Wszystkie są mocowane na opaski zaciskowe, które należy poluzować. Dodatkowo w silniku V6 i 2.5 Diesel należy odpiąć dwa przewody elastyczne oraz przewód zasilania dodatkowej cieczy chłodzącej. W bocznej części chłodnicy znajduje się złącze elektryczne od silnika wentylatora, które należy odpiąć.

W autach z automatyczną skrzynią biegów demontujemy dodatkowo dwa przewody obiegu chłodzenia skrzyni biegów. Właściciele aut z silnikami 2.2 mają dodatkową chłodnicę oleju skrzyni biegów. Tyczy się to aut wyprodukowanych od października 1999 roku z automatyczną skrzynią biegów i z instalacją haku do przyczepy. Jest to oddzielna chłodnica, zamocowana za pomocą 4 śrub do głównej chłodnicy silnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Awaria chlodnicy może doprowadzić do usterki silnika
Awaria chlodnicy może doprowadzić do usterki silnika

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama