reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Po każdej pracy przy hamulcach, nawet takiej jak wymiana klocków hamulcowych, warto sprawdzić, czy do układu nie przedostało się powietrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Niewielka bańka gazu w przewodzie hamulcowym może spowodować nierównomierne działanie hamulców w parze kół, a tym samym „ściągania” samochodu podczas hamowania. W skrajnym przypadku może mieć to tragiczne konsekwencje.

Zobacz też: Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Kontrola i odpowietrzanie hamulców nie są czynnościami skomplikowanymi, ale wymagają zarówno wiedzy, jak i wprawy, oraz odpowiednich narzędzi. Najważniejszym jest klucz do odkręcania odpowietrzników. Producenci aut dbają o to, aby sześciokąt, który umożliwia ich odkręcenie, miał inny rozmiar, niż nakrętki i łby pozostałych śrub, użytych w samochodzie. Zwykle jest to 9 albo 11 mm. Przed przystąpieniem do prac przy hamulcach należy to sprawdzić i zakupić odpowiedni klucz. Musi to być klucz oczkowy!

Układ hamulcowy nie wymaga odpowietrzenia, jeżeli podczas wciskania pedału hamulca przy niepracującym silniku natrafia się na twardy opór (pedał nie jest „gumowy”).

Odpowietrznik

Znalezienie odpowietrznika ułatwi instrukcja naprawy (serwisowa) danego samochodu. Odpowietrznik ma kształt walca z sześciokątną częścią przy podstawie oraz zgrubieniem przy wierzchołku, umożliwiającym nałożenie węża plastikowego o średnicy wewnętrznej 5 do 8 mm. Zwykle jest ono zabezpieczone plastikowym kołpakiem. Przy każdym kole jest jeden odpowietrznik, ale w niektórych układach hamulcowych, gdzie są dwa cylinderki, każdy z nich ma osobny odpowietrznik.

Zobacz również: Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Dla wygody odpowietrzanie należy przeprowadzić przy zdjętym kole, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Kolejno odpowietrza się hamulce w prawym, potem w lewym tylnym kole, następnie w prawym i na końcu lewym przednim kole. W niektórych typach samochodów (w starszych modelach) odpowietrza się także, jako ostatni element, pompę hamulcową.

Do szybkiego odpowietrzania hamulców potrzebne są dwie osoby. Zadaniem jednej jest siedzenie na miejscu kierowcy, mocne, wielokrotne naciskanie pedału hamulca na komendę osoby odpowietrzającej oraz przytrzymanie wciśniętego pedału i dolewanie płynu hamulcowego do zbiorniczka. Druga osoba odkręca odpowietrzniki i kontroluje sposób, w jaki wypływa z nich płyn hamulcowy. Płyn ten dla oszczędności można gromadzić w butelce, odprowadzając go do niej za pomocą plastikowej rurki założonej na odpowietrznik. Choć nie zawsze jest to konieczne.

Zobacz też: Jak hamować na śliskiej nawierzchni?

Odpowietrzniki hamulców w samochodach kilkuletnich, które nie miały dawno odpowietrzanych hamulców, mogą być bardzo trudne do odkręcenia. Należy postępować z nimi ostrożnie, aby ich nie ułamać, gdyż wówczas odpowietrzenie hamulców w warunkach domowych nie będzie możliwe.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warto odpowietrzyć hamulce fot. Newspress
Warto odpowietrzyć hamulce fot. Newspress

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama