| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ hamulcowy > Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Każdy użytkownik powinien regularnie kontrolować stan płynu hamulcowego. Uzupełnianie go jest czynnością bardzo prostą. W kilku punktach podpowiadamy, jak to zrobić.

Po stwierdzeniu, że poziom płynu hamulcowego znacznie się obniżył i zbliża się w zbiorniczku do znaku wskazującego dopuszczalne minimum, należy wlać tyle płynu, aby jego poziom znalazł się na wysokości znaczka "maximum".

Zobacz też: Dlaczego warto dbać o płyn hamulcowy?


W przypadku niewidocznych oznaczeń poziomu płynu można przyjąć, że "maksimum" znajduje się nie wyżej niż 1-1,5 cm od krawędzi otworu wlewowego zbiorniczka. Jeżeli w zbiorniczku znajduje się filtr siatkowy (sitko), nie powinno się nalewać płynu więcej niż 2-3 mm powyżej dolnej płaszczyzny filtra. W żadnym przypadku płyn nie powinien dotykać pokrywki zbiorniczka!

Nie należy wlewać większej ilości płynu hamulcowego niż jest to dopuszczalne. Nie wolno też mieszać różnych rodzajów płynu. Ponadto, jeżeli zbiorniczek płynu hamulcowego jest wyposażony w filtr siatkowy, nie wolno napełniać go bez tego filtra!

Zobacz również: Jak wymienić płyn hamulcowy?

Do uzupełniania płynu hamulcowego można stosować tylko ten zalecany przez producenta samochodu. Jeżeli wcześniej użyto innego, to dolać wolno jedynie taki sam. Najlepiej jednak cały wymienić na właściwy.

Duży ubytek płynu hamulcowego w krótkim czasie, co oznacza konieczność uzupełniania go częściej niż co pół roku, świadczy o poważnej usterce w układzie, którą należy usunąć jak najszybciej. 

Zobacz również: Jak wymienić klocki hamulcowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »