reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Astra F: wymontowanie pompy wspomagania

Opel Astra F: wymontowanie pompy wspomagania

Uszkodzona pompa wspomagania sprawia, że jazda samochodem staje się znacząco utrudniona. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić pompę wspomagania w Oplu Astra F.

Wymianę zaczniemy od samochodów wyposażonych w wąski pasek klinowy. Na początku należy zdemontować filtr powietrza. W tym celu wypinamy całą puszkę filtru z mocowań. Teraz należy zdemontować pasek klinowy pompy wspomagania. Na początku ustawiamy przednią część samochodu na podstawkach. W tym celu unosimy przód auta za pomocą tradycyjnego lewarka i podstawiamy „kobyłki”. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wykonywania tej operacji. Następnie luzujemy śruby przy pompie wspomagania, nie należy ich wykręcać całkowicie. Teraz luzujemy nakrętki na śrubie napinającej i zdejmujemy pasek klinowy.

Kolejny krok to odkręcenie koła pasowego od pompy wspomagania. Odpinamy zatrzaski i zdejmujemy górną osłonę paska rozrządu. W tym momencie odkręcamy pompę wspomagania od głowicy i wyjmujemy w stronę alternatora. Odpinamy przewód zasilający i powrotny. Warto mieć w pobliżu puste naczynie na wyciekający olej. Pamiętajmy o zaślepieniu otworów po ich odpięciu.

Zobacz też: Opel Astra F: demontaż rozdzielacza zapłonu

Przechodzimy do montażu. Na początku przykręcamy pompę wspomagania do głowicy. Nie dokręcamy całkowicie śrub mocujących. Teraz zakładamy górną osłonę paska rozrządu i dokręcamy pompę momentem 30Nm. Do tego typu prac zalecamy korzystać z klucza dynamometrycznego. Kolejny krok to przykręcenie koła pasowego. Tutaj moment dokręcania wynosi 25Nm.

Kolejny krok to zamontowanie paska klinowego. Zakładamy pasek klinowy i naciągamy go za pomocą śruby napinającej. Teraz sprawdzamy naciąg paska klinowego w taki sam sposób jak w przypadku alternatora i dokręcamy śruby mocujące. Na końcu przykręcamy nakrętkę kontrującą na śrubie napinającej. Podłączamy przewody do pompy i wyjmujemy podstawki i opuszczamy samochód na koła.

Pozostaje nam zamontować filtr powietrza i odpowietrzyć instalację hydrauliczną układu wspomagania. Odpowiedni opis znajduje się na końcu poradnika.

Samochody z paskiem wieloklinowym

Pierwszy krok to demontaż paska wieloklinowego. Zaczynamy od silników 8-zaworowych, które były produkowane do sierpnia 1992 roku. Na wstępie luzujemy dwie śruby mocujące alternator do wspornika (na dole). W przypadku kiedy będą problemy z demontażem, zalecamy wymontować przewód dolotowy powietrza. Luzujemy górną śrubę zaciskową i odchylamy alternator do silnika. W taki sposób poluzujemy pasek wieloklinowy.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana termostatu

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama