| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Jak stworzyć politykę flotową w firmie?

Jak stworzyć politykę flotową w firmie?

Dokument, w którym spisana jest polityka flotowa konkretnego przedsiębiorstwa jest niezbędny w każdej firmie, która użytkuje nawet dwa-trzy pojazdy. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia polityki flotowej w przedsiębiorstwie?

Zatwierdzanie polityki samochodowej w przedsiębiorstwie

Mając szkielet polityki flotowej, poprośmy o pomoc specjalistów z zakresu podatków, prawa i kadr. Takie działanie pomoże nam stworzyć dokument, którego prawnie nie będzie można łatwo podważyć, gdyż będzie posiadał właściwie skonstruowane zapisy. Stworzone i merytorycznie zaakceptowane przez specjalistów car policy powinno zostać zaakceptowane przez najważniejsze gremium w firmie. W większych organizacjach zatwierdzenie polityki samochodowej powinno się odbywać na podstawie uchwały zarządu, w mniejszych firmach przez dyrektora personalnego, finansów czy właściciela firmy. Tylko tak zaaprobowany dokument będzie można wykorzystywać w odniesieniu do każdego pracownika, niezależnie od jego pozycji w firmie.

Zobacz też: Zaawansowane systemy nawigacyjne dla ciężarówek

Dokument Car Policy musi być napisany przystępnie

Może się wydawać, że polityka samochodowa powinna być bardzo obszernym dokumentem. Niestety często tak bywa, gdy dokument określa wszystkie sytuacje z wymaganymi sposobami postępowania. Z „grubym” dokumentem będzie ciężko zapoznać się kierowcy i zapamiętać najważniejsze reguły, więc trzeba znaleźć kompromis między wyczerpaniem ważnych kwestii, a dbałością o jego przyswajalność.

Istotne, aby menedżerowie wspierali pracowników i jednocześnie podkreślali niezbędność przeczytania i zrozumienia regulacji. Każdemu kierowcy powinniśmy przekazać egzemplarz dokumentu. Użytkownik samochodu powinien przeczytać go i pisemnie oświadczyć, że będzie się do niego stosował. Dokument polityki można również umieścić na portalu intranetowym sieci wewnętrznej lub powiesić drukowane egzemplarze w miejscu łatwo dostępnym dla każdego.

Jeśli kierowcy będą znali politykę samochodową, możemy liczyć, że koszty floty ulegną zredukowaniu. Ponadto warto systematycznie przypominać pracownikom kluczowe przepisy. Car policy opłaca się w każdej, nawet małej firmie. Dzięki jej zastosowaniu aktywa organizacji będą lepiej chronione, a wydatki bardziej racjonalne.

Zobacz też: Kiedy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Prawa kierowcy

Polityka flotowa nie tylko zabezpiecza interesy przedsiębiorstwa przekazującego w użytkowanie pracownikom pojazdy, ale i prawa kierowcy. Na samym początku określa oczekiwania stawiane w stosunku do sposobu, w jaki będzie wykorzystywał samochód. Dzięki niej kierowca pozostawiony nawet bez kontaktu z menedżerem floty będzie w stanie określić, co w danej chwili powinien zrobić i jak zareagować, aby jego działania była najefektywniejsze i bezpieczne. Otrzymuje również wiedzę o przywilejach i ewentualnych zagrodach.

Tekst: Bartłomiej Wiśniewski, kierownik ds. zarządzania serwisami Provident Polska - artykuł pochodzi z magazynu Flota Auto Biznes

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK