| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

Polska Spółka sprzedaje towar przedsiębiorcy, który ma siedzibę w Polsce (zarówno sprzedawca jak i nabywca mają siedziby na terytorium Polski). W wyniku dostawy towar jest transportowany przez dostawcę z Polski do Niemiec. Na terytorium Niemiec następuje odbiór towaru przez nabywcę. Nabywca podał dla analizowanych transakcji numer NIP poprzedzony kodem PL. Nabywca nie jest zidentyfikowany na terytorium Niemiec na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W jaki sposób i przy zastosowaniu jakiej stawki podatku VAT Spółka (dostawca) powinna opodatkować dokonaną dostawę towarów? Czy Spółka powinna potraktować transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru (WDT)?

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Rozwiązanie

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów  na terytorium kraju (pkt 1) oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (pkt 5).

W przedstawionym stanie faktycznym należy rozstrzygnąć, czy dokonana przez Spółkę transakcja powinna zostać zakwalifikowana jako WDT (art. 5 ust.1 pkt 5), czy też jako dostawa krajowa (art. 5 ust. 1 pkt 1). Zakwalifikowanie sprzedaży jako WDT uprawniałoby Spółkę do zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT (zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT). W przeciwnym wypadku, Spółka powinna rozpoznać dostawę na terytorium kraju przy zastosowaniu stawki właściwej dla danego towaru.

Pojęcie WDT zostało wskazane w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski w wykonaniu czynności m.in. sprzedaży na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zobacz też: Test Nissan Pulsar 1.2 DIG-T 115 KM

W przedstawionym stanie faktycznym towar, w wyniku dostawy, zostaje wywieziony z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego (Niemiec). Tym samym został spełniony podstawowy warunek uznania tej sprzedaży za WDT.

Jednakże do uznania danej transakcji za WDT potrzebne jest jeszcze spełnienie  przesłanek określonych w art. 13 ust. 2 ustawy o VAT, które dotyczą statusu nabywcy towaru. Jak stanowi art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w WDT mamy do czynienia, pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Z powyższej regulacji wynika, że rozpoznanie WDT jest możliwe, z zasady, tylko wtedy gdy nabywca jest zidentyfikowany w innym kraju członkowskim UE na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.  W konsekwencji sprzedawca, aby rozpoznać WDT powinien uzyskać od nabywcy właściwy numer identyfikacyjny na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Zobacz też: OpenStreetMap rośnie konkurencja dla Google Maps

W przedstawionym stanie faktycznym nabywca towaru nie podał Spółce numeru identyfikacyjnego z innego kraju członkowskiego (zamiast tego posłużył się numer NIP PL). Tym samym należy uznać, że niespełniona została druga z opisanych przesłanek. Tym samym, Spółka nie będzie mogła zakwalifikować sprzedaż y jako WDT i w konsekwencji wykluczone jest zastosowanie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT. W związku z powyższym Spółka powinna rozliczyć analizowaną transakcję jako dostawę krajową. Spółka zastosuje stawkę podstawową 23% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT), chyba że dany towar jest objęty stawką obniżoną 5% lub 8% (art. 41 ust. 2a lub 4 ustawy o VAT).

Odpowiedź

Dokonywana przez Spółkę dostawa nie może zostać zakwalifikowana jako WDT. Spółka powinna rozpoznać dostawę krajową.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »