| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu.

Spółka nabyła flotę samochodów osobowych, które będą udostępniane pracownikom do celów służbowych. Samochody mają być używane tylko do działalności gospodarczej Spółki (wprowadzono zakaz użytku prywatnego samochodów przez pracowników). W Spółce istnieje regulamin używania samochodów służbowych, w którym zapisano, że samochody nie mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. Pracownicy korzystający z samochodu będą prowadzili ewidencję przebiegu pojazdów. Spółka zamierza złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o pojazdach służbowych (których zgodnie z regulaminem pracownicy nie będą mogli wykorzystywać do celów prywatnych).

Zobacz też: Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?

Pytanie

Czy Spółka będzie mogła odliczyć 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami?

Odpowiedź

Prawo Spółki do odliczenia w pełnym wymiarze podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodami może być kwestionowane. W związku z tym wskazane jest, aby Spółka wprowadziła odpowiednie środki nadzoru wykluczające użycie samochodów przez pracowników do celów prywatnych.

Zobacz też: Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Powyższy przepis ustanawia zasadę, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje jedynie 50% podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (zdefiniowanymi w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT). Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków, min. w sytuacji wskazanej w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT. W świetle tej regulacji,ograniczone prawo do odliczenia nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Z kolei jak stanowi, art. 86a ust. 4  pkt1 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatni ka dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK