REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego.
Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego.

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że zakup nie dotyczy urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych maszyny. Czy jako nabywcy dokumentacji technicznej z zagranicy zachodzi obowiązek do odprowadzenia podatku u źródła?

REKLAMA

Postępujący rozwój gospodarki oraz chęć wprowadzania różnego rodzaju innowacji w zakresie rozwiązań technologicznych sprawiają, że polscy przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności coraz częściej dokonują nabycia urządzeń przemysłowych od zagranicznych kontrahentów. Zdarza się ponadto, że zakup nie dotyczy samego urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych urządzenia. Wątpliwości przedsiębiorców budzi w tej sytuacji, to czy jako nabywcy dokumentacji technicznej są zobowiązani do odprowadzenia podatku u źródła.

REKLAMA

Na gruncie przepisów ustawy o PDOP osoby prawne, które dokonują wypłaty m.in. za należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane jako płatnicy pobierać, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy, czyli tzw. podatek u źródła (art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP). W celu określenia obowiązków w zakresie pobrania podatku u źródła w pierwszej kolejności należy zbadać, czy przedmiot analizowanej umowy został objęty regulacją art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP.  Zgodnie ze wskazanym przepisem, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają przychody m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

REKLAMA

Mając na uwadze kształt omawianych regulacji prawnopodatkowych wskazać należy, że co do zasady dokonanie transakcji, której przedmiotem jest nabycie samej dokumentacji technicznej nie rodzi obowiązku po stronie kupującego do pobrania podatku u źródła od kwoty wynagrodzenia należnego zagranicznemu kontrahentowi. Zakup dokumentacji jako takiej nie został bowiem wymieniony wprost w art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP. Niemniej jednak bardzo często umowom, których przedmiotem jest nabycie dokumentacji technicznej można przypisać charakter mieszany, gdyż w ich ramach równolegle upoważnia się kupującego do korzystania z dokumentacji (jako utworu) na wymienionych polach eksploatacji, takich jak wykorzystywanie, kopiowanie czy modyfikowanie dokumentacji oraz do wykonywania osobistych praw autorskich i praw pochodnych.

Zarówno udzielenie licencji do utworu, jak i udzielenie zgody na wykonywanie praw autorskich oraz praw pochodnych, bez przeniesienia praw autorskich podlega dyspozycji art. 21 ust. 1  ustawy o PDOP. Przepis ten, jako realizacja zasady ograniczonego obowiązku podatkowego w odniesieniu do nierezydentów, wprowadza obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku u źródła w wysokości 20% przychodu uzyskanego z tych tytułów. Jednakże rozpatrując każdy indywidualny przypadek należy mieć na uwadze również umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których postanowienia bardzo często znacznie obniżają stawki podatku. Stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania można zastosować jedynie pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji kontrahenta zagranicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego

Złożoność problematyki opodatkowania zryczałtowanym podatkiem u źródła wynagrodzenia z tytułu wykonania umów mieszanych wynika z faktu, iż przedmiotem umowy są świadczenia różnego rodzaju, z których tylko część może podlegać opodatkowaniu u źródła. Tematyka dotycząca realizacji wskazanych umów oraz ich prawnopodatkowej kwalifikacji wielokrotnie była podejmowana w piśmiennictwie oraz orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Zagadnienie to  wnikliwie zostało przedstawione w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD. Zdaniem autorów Komentarza nie można jednoznacznie określić trybu postępowania z umowami mieszanymi, dlatego też proponuje się dwie koncepcje odnoszące się do omawianej kwestii. Jeżeli z treści umowy wynika, iż jedno ze świadczeń będących przedmiotem umowy ma charakter wiodący, natomiast pozostałym można przypisać charakter pomocniczy bądź o znikomym znaczeniu, wówczas do całości świadczeń stosuje się zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia głównego i nie jest dopuszczalny podział wynagrodzenia na poszczególne elementy. Inną metodę postępowania należy przyjąć w odniesieniu do umowy, w której nie zostały wyraźnie zakreślone pozycje danych świadczeń, wobec czego dopuszczalne jest ich wyodrębnienie i zastosowanie do każdego z nich odpowiednich zasad podatkowych. W takiej sytuacji ważne jest, aby już w umowie poszczególnym czynnościom składającym się na jej przedmiot przyporządkować ich wartość pieniężną, co może zmniejszyć ryzyko zakwestionowania przez organ podatkowy przyjętej koncepcji opodatkowania umowy mieszanej.

Zobacz też: Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Odnosząc się do omawianego przypadku dotyczącego nabycia dokumentacji technicznej wraz z nabyciem praw do korzystania z dokumentacji w postaci licencji oraz praw do wykonywania osobistych praw autorskich i praw pochodnych, należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję danych elementów i ich wzajemne zależności oraz ewentualnie na możliwość wyodrębnienia kwot  przypadających na poszczególne świadczenia. Mogłoby się wydawać, że nabycie dokumentacji stanowi główny element umowy, jednakże stwierdzić należy, iż pozostałym elementom nie można przypisać charakteru ubocznego ani tym bardziej znikomego. Przede wszystkim zakup samej dokumentacji bez prawa do korzystania z niej nie spełniłby celu, dla którego dokonuje się zakupu tego typu dokumentacji, tj. prawidłowego wykorzystania w celu eksploatacji urządzenia przemysłowego. Z racjonalnego punktu widzenia należy zatem odrzucić koncepcję rozdziału kwot za poszczególne świadczenia,  gdyż te stanowią kompleksowy przedmiot umowy, a po dokonaniu rozbicia na jednostkowe elementy, nie mają większego znaczenia dla nabywcy. Wobec czego, jeżeli wynikającymi z umowy świadczeniami wiodącymi są świadczenia co do których przepisy podatkowe nakazują potrącić podatek u źródła, całe wynagrodzenie powinno zostać opodatkowane tym podatkiem. Nie mniej jednak, można wykluczyć możliwości obrony odmiennego stanowiska w sytuacji posiadania przez wypłacającego dokumentów określających wartość poszczególnych elementów składających się na przedmiot umowy, co pozwalałoby na uwzględnienie podatku u źródła tylko wobec części świadczeń umownych. Jednakże takie postępowanie obarczone jest ryzykiem zakwestionowania przez organ podatkowy dokonanych w ten sposób rozliczeń.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Blokady rolników 20 marca 2024 r. – mapa online, objazdy. Które drogi i skrzyżowania będą nieprzejezdne? [Aktualizacja]

    W dniu 20 marca 2024 r. nastąpi kolejna odsłona protestu rolników. Na drogach całej Polski staną blokady rolnicze. Publikujemy mapę online protestów rolniczych i ewentualnych objazdów. Mapa jest stale aktualizowana, aktualnie widnieje na niej ponad 500 punktów blokad. Poza tym poniżej stale aktualizujemy informacje z samorządów i Policji odnośnie blokad drogowych w tym dniu. Utrudnienia na drogach pojawiają się już 19 marca.

    Bridgestone rozbudowuje fabrykę. Zainwestuje prawie mld zł. Dzięki temu zakład wyprodukuje 7 mln opon rocznie

    Bridgestone ma zamiar rozbudować hiszpański zakład produkcyjny w Burgos. Cele gigantycznej inwestycji są trzy. Chodzi o zwiększenie produkcji, poprawę standardu i mocniejsze pójście w kierunku zrównoważonego rozwoju.

    Młodzi nie chcą prawa jazdy. W 2023 r. dokumentów było o 30 proc. mniej, niż jeszcze kilka lat temu

    Dane z CEPiK nie pozostawiają złudzeń. W 2023 r. w Polsce zostało wydanych o 30 proc. mniej praw jazdy, niż w 2015 r. Jak ten trend może wpłynąć na producentów samochodów oraz rynek aut używanych?

    Auta w leasingu policja nie zabierze. Kierowca zapłaci jednak nawiązkę, a do tego poniesie koszty podatkowe

    Pijany kierowca zatrzymany w samochodzie leasingowanym auta nie straci. Mimo wszystko za swój czyn zapłaci i to podwójnie. Nawiązka dopiero otwiera listę jego strat. Kolejnym punktem jest utrata praw do odliczenia podatkowego.

    REKLAMA

    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    REKLAMA

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    REKLAMA