REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dane powinien zawierać konosament morski?

Wojciech Łądkowski
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prezentujemy krótki poradnik wypełniania konosamentu - podstawowego dokumentu przewozowego w transporcie morskim.

Standardowy konosament jest dokumentem dwustronnym. Składa się z awersu - to w zasadzie opis warunków przewozu określonych przez przewoźnika oraz obowiązujące konwencje i uzanse sformalizowane przez organizacje międzynarodowe. Druga cześć to - rewers - zawiera pola, które powinny być wypełnione przed podpisaniem konosamentu.

REKLAMA

W prawym górnym rogu zazwyczaj znajduje się logo i nazwa przewoźnika, po jego lewej stronie rubryki, które wypełniane są w oparciu o informacje od załadowcy:

Shipper (lub consignor): nadawca, wysyłający

Consignee: odbiorca ładunku. Jeżeli na wniosek zlecającego transport ta rubryka pozostaje pusta lub wpisano 'to bearer' to ten konosament będzie wystawiony na okaziciela.

Notify: Tutaj należy podać firmę lub osobę, którą należy powiadomić o tym, że przesyłka zbliża się do portu przeznaczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku konosamentu na okaziciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że przewoźnik nie ma obowiązku powiadamiania podmiotu wymienionego w rubrykach Consignee/Notify o dopływającym ładunku ale należy to dobrej praktyki morskiej.

Kolejne rubryki dotyczą statków (dowozowego i oceanicznego), na który będzie realizowany przewóz oraz portu załadunku, przeładunku i wyładunku. Te dane wypełnianie są przez przewoźnika ale załadowca ma pewien wpływ na ich ostateczną formę i zazwyczaj ma to miejsce w przypadku wysyłek objętych akredytywą.

Freight payable at: dotyczy miejsca płatności frachtu (prepaid / collect) i odzwierciedla uzgodnienia między załadowcą i przewoźnikiem.

Number of orig. B/L: dotyczy liczby oryginalnych egzemplarzy konosamentów.

Centralna część drugiej strony konosamentu to miejsce na opis ładunku.

Te rubryki są również wypełniane w oparciu o dane otrzymane od załadowcy, najczęściej na podstawie dokumentów handlowych (commercial invoice, packing list).

Marks and numbers: znaki i numery - ułatwiają identyfikację danej przesyłki. To rubryka, w której można umieścić dane pozwalające na szczegółową identyfikację przesyłki przez odbiorcę (np. PO - purchase order).

Number and kind of package: liczba i rodzaj opakowań (kartony, palety itp.).

Description of goods: nazwa lub opis towaru (najlepiej z kodem taryfy celnej).

Gross weight: waga brutto ładunku.

Measurement: objętość ładunku.

W dolnej części konosamentu znajdują się następujące informacje, których załadowca nie podaje:

Freight and charges: dotyczy wysokości frachtu i innych opłat za przewóz ładunku.

Na niektórych trasach jest to obligatoryjne (np. Europa <-> Ameryka Południowa).

Place and date of issue: miejsce i data wystawienia konosamentu. Data wystawienia nie może być wcześniejsza od daty fizycznego załadunku na statek. Chyba, że mamy do czynienia z konosamentem 'received for shipment'.

Signature (signed by, The Carrier or his Agents, Signed for the Master, itp.): miejsce na podpis wystawcy konosamentu lub osoby upoważnionej. Jest to zazwyczaj przedstawiciel armatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA