reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku?

Podstawowym atutem motocykla w mieście jest jego niewielka szerokość, która skutecznie umożliwia omijanie stojących lub wlekących się w korku pojazdów. Czy jednak jazda po linii oddzielającej pojazdy, czy przemykanie pomiędzy nimi slalomem jest do końca dopuszczalne? … Nie zawsze.

Przejeżdżanie pomiędzy samochodami unieruchomionymi w korku (co daje pewną satysfakcję) – jest de facto manewrem wyprzedzania. Ten wiąże się z pewnymi regułami m.in.:

  • co do zasady powinien być wykonywany lewą stroną.
  • może być wykonywany prawą stroną jeśli w terenie zabudowanym mamy do czynienia z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku a na trasie z co najmniej trzema.

I co oczywiste – przy wykonywaniu manewru nie można przekroczyć (ani najechać na) linii ciągłej rozdzielającej pasy ruchu.

Zobacz też: Nowe akcesoria motocyklowe zza oceanu

Biorąc pod uwagę wszystkie reguły (np. zakazy wyprzedzania w określonych miejscach, zakazy znaków drogowych itp.) dotyczące wyprzedzania pojazdów – dopiero wtedy możemy mieć pewność, że taki manewr jest dopuszczalny.

Motocyklista tak jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego powinien co do zasady trzymać się prawej strony jezdni (i prawego pasa).

Jazda na jednym kole i inne popisowe manewry

Jazda na jednym kole (zarówno tylnym, jak i przednim przy hamowaniu) nie jest wprost stypizowana ani w „taryfikatorze mandatów” ani w ustawie prawo o ruchu drogowym. Nie stoi to jednak na przeszkodzie aby takie przypadki były karane w drodze mandatu.

Wynika to z prostego faktu, iż ukarani możemy zostać za każde zachowanie, które powoduje zagrożenie dla ruchu drogowego. Wszelkie zachowania, które zmniejszają stabilność pojazdu, wymagają przekroczenia dozwolonej prędkości lub ograniczają możliwość kierowania nim –można uznać  za zachowania niebezpieczne i tym samym zakwalifikować jako wykroczenie.

Zobacz też: Przygotowania do sezonu motocyklowego: jakie akcesoria wybrać?

Przewóz pasażerów na motocyklu - zasady

Przewóz pasażerów ma motocyklu jest oczywiście co do zasady dopuszczalna. Liczba osób, które można przewozić określona jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (pewną wskazówką jest także, rzecz jasna ilość dostępnego miejsca).

Istnieją jednak pewne szczególne obostrzenia:

  • pasażer (tak jak i prowadzący pojazd) muszą mieć odpowiednie kaski (nie ma znaczenia długość podróży)
    • obowiązku tego nie ma w przypadku pojazdów wyposażonych w fabryczne pasy bezpieczeństwa… biorąc jednak pod uwagę „popularność” tego typu pojazdów, wyłączenie to faktycznie nie obowiązuje.
  • prędkość motocykla przewożącego dziecko w wieku do 7-u lat nie może przekraczać 30 km/h (także wtedy gdy dziecko przewożone jest w przyczepce).
  • pasażerowie znajdujący się pod wpływem alkoholu mogą być przewożeni wyłącznie w przyczepce motocykla (jeśli ją posiada).

Zobacz też: Wypadek motocyklowy - nie bój sie pomóc!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 16.05.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?
Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama