| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak przeprowadzić wymianę akumulatora na nowy?

Jak przeprowadzić wymianę akumulatora na nowy?

Gdy temperatura otoczenia zaczyna gwałtownie spadać, w wielu autach zaczynają się problemy z uruchomieniem silnika. Wina najczęściej leży po stronie zużytego akumulatora. Jego wymiana nie jest szczególnie trudna, o ile pamięta się o kilku kluczowych zasadach. Oto praktyczny poradnik jak krok po kroku wymienić akumulator w samochodzie.

Akumulator - jak wymienić go krok po kroku?

Akumulator czyli źródło energii elektrycznej zasilającej poszczególne urządzenia auta, w tym przede wszystkim rozrusznik silnika, jest elementem eksploatacyjnym samochodu. Oznacza to, że ulega normalnemu zużyciu. Przeciętnie jego trwałość sięga 4-5 lat. Gdy akumulator straci swoją sprawność bądź ulegnie uszkodzeniu, wtedy nie jest możliwe uruchomienie silnika bez pomocy drugiego pojazdu. Jeśli zatem podczas porannego rozruchu silnika nie słyszysz ani pracy rozrusznika, ani dźwięku swojego radia jest prawie pewnym, że awarii uległ akumulator (lub ewentualnie ładujący go alternator). Jego wymiana nie jest trudna, dlatego możecie wykonać ją we własnym zakresie.

Zobacz też: Po czym poznać, że akumulator niedługo przestanie działać?

Umiejscowienie akumulatora - nie takie oczywiste!

W pierwszej kolejności należy zlokalizować położenie akumulatora. W większości aut znajduje się on pod przednią maską w okolicach podszybia. Zdarzają się jednak auta, w których umieszczony jest on np. w bagażniku (głównie BMW, Mercedes  i Audi). Jest to efekt walki inżynierów o jak najlepsze rozłożenie masy pojazdu na poszczególnych osiach pojazdu. Ma to poprawić jego zachowanie w trakcie jazdy po zakrętach. Są jednak samochody, takie jak chociażby Audi Q7, w których akumulator umieszczony jest pod fotelem kierowcy!

Akumulator najczęściej umieszczony jest pod przednią maską w okolicy podszybia.

Autor: Kamil Fraszkiewicz

Odłączanie klem od akumulatora - zacznij od ujemnego bieguna!

Po odnalezieniu akumulatora należy upewnić się, że auto jest zupełnie wyłączone. Następnie, za pomocą odpowiedniego klucza płaskiego lub oczkowego (najczęściej w rozmiarze 10), należy odkręcić najpierw  klemę od ujemnego bieguna akumulatora (-), a potem od dodatniego (+), unikając zetknięcia ich obu (odpięcie najpierw dodatniego przewodu mogło by doprowadzić do zwarcia). Warto też mieć kluczyki od auta przy sobie, gdyż w niektórych modelach samochodów, odłączenie akumulatora powoduje automatyczne zablokowanie zamków w drzwiach.

Odłączanie klem należy rozpocząć od ujemnego bieguna akumulatora!

Autor: Kamil Fraszkiewicz

Zdjęcie blokady akumulatora

Praktycznie każdy akumulator posiada specjalne zapięcie/uchwyt mocujący go w gnieździe, aby w trakcie jazdy ograniczyć jego ruchy. W prezentowanej Hondzie Civic VI klamra zapięta jest na jego szczycie dwoma długimi śrubami, zakończonymi nakrętkami o średnicy 10 mm. To sprawia, że używając tego samego klucza, możemy ją bez problemu zdjąć. Należy uważać, aby klamra lub jej elementy nie wpadły nam do komory silnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »