| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Co może popsuć się w rozruszniku?

Co może popsuć się w rozruszniku?


Rozrusznik, jak każde urządzenie elektromechaniczne, w skrajnie niskiej temperaturze potrafi nas niemile zaskoczyć. Jakie to mogą być awarie i co robić, żeby na mrozie jak najlepiej korzystać z rozrusznika?

Wraz ze spadkiem temperatury spada pojemność akumulatora. Rośnie jednocześnie pobór prądu przez rozrusznik. Przy dwudziestostopniowym mrozie samochodowa bateria wykazuje tylko połowę swojej znamionowej pojemności, natomiast wartość prądu rozruchowego rozrusznika wzrasta dwukrotnie. W takich warunkach niezwykle ważne jest, aby prąd do rozrusznika mógł trafiać bez przeszkód.

Miejscem, gdzie mogą występować niepotrzebne opory, jest połączenie przewodu z zaciskiem przy wyłączniku elektromagnetycznym. Warto więc sprawdzić, czy nakrętka zacisku nie jest obluzowana i jeśli tak, to ją mocniej dokręcić.

Zobacz również: Dlaczego regularna wymiana oleju obniża zużycie silnika?

Zadaniem elektromagnetycznego wyłącznika jest m.in. zwarcie styków, przez które prąd popłynie do uzwojeń rozrusznika i przez to wprawia w ruch jego wirnik.

Podczas uruchamiania auta na silnym mrozie i nie tylko może się jednak zdarzyć, że po cofnięciu kluczyka w stacyjce wewnętrzne styki w wyłączniku elektromagnetycznym ulegną zawieszeniu. W rezultacie rozrusznik będzie nadal pracował. W takiej sytuacji potrzeba natychmiastowej reakcji. Należy albo od razu odłączyć jeden z zacisków od akumulatora, albo stuknąć czymś twardym w obudowę elektromagnetycznego wyłącznika, który nadaje się już do wymiany.

Uruchamiany zwykle za pomocą dźwigni przez wyłącznik elektromagnetyczny zębnik, zwany potocznie bendiksem, umożliwia chwilowe połączenie z kołem zamachowym i tym samym obracanie wałem korbowym przez pracujący rozrusznik. W obudowie zębnika znajduje się mechanizm jednokierunkowego sprzęgła. Jeśli jego elementy są już zużyte, to przy sporym mrozie zębnik może nie mieć siły do poruszania wałem korbowym. Silnika nie da się wtedy uruchomić i wadliwie działający zębnik należy wymienić, chociaż po rozgrzaniu potrafi on odzyskać swoją sprawność.

Rozrusznik nie jest urządzeniem przeznaczonym do długotrwałej nieprzerwanej pracy.

W sprawnym aucie czas jego działania potrzebny do odpalenia silnika to przeważnie kilka sekund. Jeśli jednak temperatura znacznie spada poniżej zera, motory gorzej zapalają. Niejednokrotnie trzeba pokręcić rozrusznikiem znacznie dłużej i nawet po kilka razy.

Zobacz również: Skąd biorą się problemy z przyspieszeniem?

Warto pamiętać, żeby po każdorazowej próbie (trwającej co najwyżej 10-15 sekund) rozruchu cofnąć kluczyk w stacyjce i dać odpocząć zarówno rozrusznikowi, jak i akumulatorowi - około jednej minuty zanim ponowimy rozruch.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »