reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy jest bardzo ważny. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu hamulcowego w Mercedesie A klasy W168.

Przegląd układu hamulcowego należy dokonać minimum raz w roku. Najlepiej o tej samej porze. Większość czynności nie jest czasochłonnych i możemy wykonywać je znacznie częściej. Zaczynamy od sprawdzenia giętkich przewodów hamulcowych. Do wykonania tej czynności nie będą nam potrzebne specjalne narzędzia. Pierwszy krok to uniesienie samochodu. W większości przypadków należy skorzystać z tradycyjnego lewarka i podstawek. Jeżeli mamy taką możliwość to polecamy skorzystać z platformy warsztatowej lub kanału najazdowego.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola układu kierowniczego

Teraz czyścimy dokładnie przewody hamulcowe. Pamiętajmy, że sztywne przewody są pokryte warstwą z tworzywa sztucznego. Dlatego też zabrania się czyszczenia przewodów za pomocą szczotki drucianej lub innymi ostrymi narzędziami. Za pomocą lampy sprawdzamy czy szczelne są przewody idące od pompy hamulcowej do hamulców poszczególnych kół. Pompa hamulcowa wraz z układem ABS znajduje się pod przednią maską bezpośrednio pod zbiorniczkiem wyrównawczym płynu hamulcowego.

Przewody hamulcowe nie powinny być zgniecione ani powyginane. Ślady korozji i przetarć również są niedopuszczalne. W przypadku zlokalizowania takiego typu uszkodzeń należy wymienić uszkodzony odcinek przewodu hamulcowego. Sztywne przewody są połączone z zaciskami hamulcowymi za pomocą giętkich przewodów. One również są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Z czasem stają się porowate.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana żarówek

Giętkie przewody kontrolujemy poprzez wyginanie ich w obie strony. Przewody nie powinny być poskręcane ani powyginane. Teraz obracamy kierownicą w obie strony i sprawdzamy czy przewody nie dotykają elementów podwozia. Miejsca łączenia przewodów nie powinny nosić śladów wycieków. Opuszczamy samochód i przechodzimy do kolejnego punktu – sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego.

W tym przypadku będzie potrzebne jedno opakowanie płynu hamulcowego. Pierwszy krok to zlokalizowanie zbiorniczka. Znajduje się ono pod przednią maską, po lewej stronie, przed przegrodą czołową. Składają się na niego dwie komory, po jednej na każdy obwód hamulcowy. Zbiornik jest przezroczysty i bez problemu skontrolujemy jego stan. Pomimo, że niski stan płynu jest sygnalizowany w zestawie wskaźników, zalecamy wzrokową kontrolę.

Prawidłowy poziom płynu jest pomiędzy oznaczeniem MIN a MAX. W razie potrzeby dolewamy odpowiednią ilość płynu. Pamiętajmy, że wraz ze zużyciem klocków obniża się poziom płynu hamulcowego. Nie należy się przejmować tym zjawiskiem. Jeżeli musimy wykonywać zbyt często dolewki płynu hamulcowego to znak, że w układzie jest nieszczelność i należy ją jak najszybciej zlokalizować.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana płynu hamulcowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama