reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Wiele osób bagatelizuje niepoprawne działanie hamulca ręcznego. W poradniku tym pokażemy jak samemu sprawdzić i wyregulować hamulec ręczny w Mercedesie klasy A W168.

Pierwszy krok to wykonanie krótkiego testu, który ma na celu weryfikowanie działania hamulca ręcznego. Udajemy się na jazdę próbną i ustawiamy samochód na górce. Zaciągamy dźwignię hamulca ręcznego na 3 ząbek i puszczamy pedał hamulca. Ręczny działa bez zarzutów, jeśli samochód nie poruszy się z miejsca. W przypadku kiedy zaczyna się powoli lub gwałtownie staczać, czeka nas regulacja hamulca ręcznego.

Całą operację najlepiej wykonywać z pozycji kanału najazdowego. Pierwszy krok to wymontowanie przedniej dolnej osłony podwozia. Następnie luzujemy nakrętkę blokującą przy prawym tylnym kole i wkręcamy nastawnik do momentu, aż okładzina hamulca przylgnie do bębna hamulca i nie będzie możliwości obrócenia kołem. Teraz luzujemy go tak, żeby koła zaczęły się swobodnie obracać.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Dokręcamy nakrętkę mocującą i udajemy się na jazdę próbną. Hamulec działa prawidłowo, jeśli jest w stanie utrzymać pojazd. Rozpędzamy samochód do 50km/h i zaczynamy hamować samochód. Wciskamy pedał sprzęgła i zaciągamy dwukrotnie pedał hamulca ręcznego. W taki sposób samochód powinien się zatrzymać. Podczas tej próby nie blokujemy hamulca poprzez wciskanie przycisku na dźwigni.

Druga próba przebiega w podobny sposób. Rozpędzamy samochód do około 50km/h i zaciągamy hamulec ręczny na około 10 sekund. W przypadku kiedy hamulec nie zadziała to czekamy aż ostygnie i ponownie wykonujemy próbę. W przypadku kiedy hamulce nie działają równomiernie na obydwa koła to należy sprawdzić szczęki i bębny hamulcowe. Pamiętajmy, że na spuszczonym hamulcu ręcznym koła powinny się swobodnie obracać.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Nie można doprowadzić do takiej sytuacji, że koła obracają się z wyczuwalnym oporem. Takie tarcie podczas jazdy spowoduje rozgrzanie hamulca bębnowego do bardzo wysokiej temperatury. Efektem tego będzie przegrzanie szczęk hamulcowych, a nawet uszkodzenie bębna hamulcowego.

Podczas wykonywania tej próby należy uważać na samochody jadące z tyłu. Zaciągnięcie hamulca ręcznego nie powoduje zaświecenia się świateł hamowania. Przegląd i regulację hamulca ręcznego należy przeprowadzać przy każdym corocznym przeglądzie. Jak widać nie jest to skomplikowana czynność.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mercedes A klasa W168 sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego
Mercedes A klasa W168 sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama