| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Wiele osób bagatelizuje niepoprawne działanie hamulca ręcznego. W poradniku tym pokażemy jak samemu sprawdzić i wyregulować hamulec ręczny w Mercedesie klasy A W168.

Pierwszy krok to wykonanie krótkiego testu, który ma na celu weryfikowanie działania hamulca ręcznego. Udajemy się na jazdę próbną i ustawiamy samochód na górce. Zaciągamy dźwignię hamulca ręcznego na 3 ząbek i puszczamy pedał hamulca. Ręczny działa bez zarzutów, jeśli samochód nie poruszy się z miejsca. W przypadku kiedy zaczyna się powoli lub gwałtownie staczać, czeka nas regulacja hamulca ręcznego.

Całą operację najlepiej wykonywać z pozycji kanału najazdowego. Pierwszy krok to wymontowanie przedniej dolnej osłony podwozia. Następnie luzujemy nakrętkę blokującą przy prawym tylnym kole i wkręcamy nastawnik do momentu, aż okładzina hamulca przylgnie do bębna hamulca i nie będzie możliwości obrócenia kołem. Teraz luzujemy go tak, żeby koła zaczęły się swobodnie obracać.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Dokręcamy nakrętkę mocującą i udajemy się na jazdę próbną. Hamulec działa prawidłowo, jeśli jest w stanie utrzymać pojazd. Rozpędzamy samochód do 50km/h i zaczynamy hamować samochód. Wciskamy pedał sprzęgła i zaciągamy dwukrotnie pedał hamulca ręcznego. W taki sposób samochód powinien się zatrzymać. Podczas tej próby nie blokujemy hamulca poprzez wciskanie przycisku na dźwigni.

Druga próba przebiega w podobny sposób. Rozpędzamy samochód do około 50km/h i zaciągamy hamulec ręczny na około 10 sekund. W przypadku kiedy hamulec nie zadziała to czekamy aż ostygnie i ponownie wykonujemy próbę. W przypadku kiedy hamulce nie działają równomiernie na obydwa koła to należy sprawdzić szczęki i bębny hamulcowe. Pamiętajmy, że na spuszczonym hamulcu ręcznym koła powinny się swobodnie obracać.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Nie można doprowadzić do takiej sytuacji, że koła obracają się z wyczuwalnym oporem. Takie tarcie podczas jazdy spowoduje rozgrzanie hamulca bębnowego do bardzo wysokiej temperatury. Efektem tego będzie przegrzanie szczęk hamulcowych, a nawet uszkodzenie bębna hamulcowego.

Podczas wykonywania tej próby należy uważać na samochody jadące z tyłu. Zaciągnięcie hamulca ręcznego nie powoduje zaświecenia się świateł hamowania. Przegląd i regulację hamulca ręcznego należy przeprowadzać przy każdym corocznym przeglądzie. Jak widać nie jest to skomplikowana czynność.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »