reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes A klasa W168: wymiana żarówek

Mercedes A klasa W168: wymiana żarówek

Znajomość wymiany żarówek we własnym aucie to podstawa. W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki oświetlenia zewnętrznego w Mercedesie W168 klasy A.

Zanim zaczniemy wymianę warto pomyśleć o zestawie żarówek zapasowych do Mercedesa W168. Koszt zakupu jest niewielki, a taki zestaw może okazać się pomocny w trakcie nocnych podróży. Wymianę zaczynamy od przedniego reflektora.

Reflektor przedni Mercedesa klasy A W168

W przypadku reflektora przedniego istnieją dwie metody wymiany przepalonych żarówek. W zależności od modelu wymiana odbywa się od strony maski lub przez pokrywę we wnęce koła. Samo mocowanie również jest różne. Mogą być zabezpieczone za pomocą bagnetu lub tradycyjną metalową klamrą. Zaczynamy od wymiany od strony przedniej maski.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana płynu hamulcowego

Otwieramy przednią maskę i przekładamy dźwignię ryglującą zbiornik spryskiwaczy oraz zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego. Oba zbiorniki zdejmujemy i odkładamy je na bok.

W przypadku wymiany przez wnękę koła w modelach produkowanych do lutego 2001, należy obrócić w lewo o 1.4 obrotu zaciski mocujące w celu odblokowania i otwarcia pokrywy ochronnej. Wciskamy zaczep i zdejmujemy pokrywę gniazda żarówki. Wyjmujemy wtyk złącza elektrycznego z oprawki żarówki.

W przypadku oprawki bagnetowej w samochodach produkowanych od marca 2001 obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy uszkodzoną żarówkę. W przypadku metalowej klamry zabezpieczającej odczepiamy ją i wyjmujemy żarówkę razem z oprawką.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Przechodzimy do montażu. W miejsce przepalonej żarówki wkładamy w prowadnice nową, razem z oprawką. Jeśli mamy oprawkę bagnetową to wkładamy ją i obracamy w prawo do momentu aż usłyszymy odgłos zatrzasku. W przypadku klamry metalowej wkładamy oprawkę i blokujemy ją za pomocą klamry. Wkładamy wtyk złącza oświetlenia i zakładamy pokrywę gniazda żarówki oraz zabezpieczamy ją klamrą.

Montując od strony maski, zakładamy zbiornik płynu chłodzącego oraz płynu spryskiwaczy tak, żeby zaczep na dole wszedł w swoje miejsce. Na końcu zatrzaskujemy dźwignię ryglującą. W przypadku montażu przez wnękę koła montujemy pokrywę za pomocą zacisków.

Światła pozycyjne Mercedesa klasy A W168

Przy wymianie świateł pozycyjnych może zajść potrzeba demontażu reflektora. Odpowiedni opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Zdejmujemy pokrywy ochronne żarówek świateł mijania i drogowych. Niestety żarówka światła pozycyjnego jest bardzo trudno dostępna. W razie potrzeby można wspomóc się lusterkiem, żeby przyjrzeć się jak podjąć się demontażu. Wyjmujemy oprawkę razem z żarówką. Wymieniamy przepalona żarówkę i montujemy oprawkę w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama