reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Skoda Octavia I: wymiana oleju silnikowego

Skoda Octavia I: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie. Poniżej znajduje się opis wymiany oleju silnikowego w samochodzie Skoda Octavia I.

Producenci mają różne wytyczne co do wymiany oleju silnikowego. My tradycyjnie zalecamy przeprowadzać taki serwis co roku o tej samej porze lub co 15 000 kilometrów. Druga opcja tyczy się kierowców, którzy wykonują większe przebiegi w ciągu roku niż podany limit. Do wymiany będzie nam potrzebny odpowiedni olej i filtr. Zaleca się używanie tego samego rodzaju oleju i najlepiej producenta.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana intercoolera

Całą operację zalecamy wykonać z pozycji platformy warsztatowej lub kanału. Wymiana oleju przy użyciu tradycyjnego lewarka i podstawek nie jest tak bezpieczna jak wymienione wyżej warianty. Będzie nam potrzebny klucz do filtrów, puste naczynie na zużyty olej i nowy pierścień uszczelniający korka spustowego. Pamiętajmy, że przepracowanego oleju nie można wylewać w dowolne miejsce. Całe opakowanie oddajemy do punktu utylizacji.

Zanim przystąpimy do wymiany należy odpowiednio rozgrzać silnik. W tym celu udajemy się na krótką przejażdżkę. Kontynuujemy ją do momentu aż silnik nie osiągnie nominalnej temperatury silnika. Po powrocie unosimy samochód lub ustawiamy na kanale. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika. W tym momencie warto sprawdzić szczelność silnika. Jeżeli widzimy jakiekolwiek mokre miejsca to znak, że jest potrzebna naprawa. Nie należy bagatelizować takich usterek.  Podstawiamy puste naczynie pod miskę olejową i zaczynamy odkręcać korek spustowy.

Robimy to bardzo ostrożnie, olej jest bardzo rozgrzany i może dojść do poparzenia. Warto sprawdzić czy w spuszczonym oleju nie ma metalowych opiłków. Jeśli są dobrze widoczne i jest ich dużo to znak, że mogły zatrzeć się łożyska wału korbowego. W takim przypadku wymiana oleju jest nieuzasadniona. Najpierw należy naprawić uszkodzenia oraz, wyczyścić dokładnie kanały i przewody olejowe.

Teraz wkręcamy korek spustowy używając nowego pierścienia uszczelniającego. Najlepiej wykonywać tą czynność przy użyciu klucza dynamometrycznego. Dla silnika 1.6 moment dokręcania wynosi 20Nm, w przypadku 1.8 jest to 40Nm, pozostałe silniki – 30Nm.

Zobacz też: Skoda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przystępujemy do wymiany filtra oleju. Zaczynamy od silnika benzynowego. Na początku odkręcamy filtr oleju za pomocą specjalnego klucza taśmowego do filtrów.

Następnie czyścimy kołnierz filtru oleju przy silniku. W rym celu będzie nam potrzebna szmatka namoczona w spirytusie, która nie pozostawia włókien. Jeżeli są widoczne resztki starej uszczelki to musimy je usunąć. Teraz nawilżamy niewielką ilością oleju nowy pierścień uszczelniający i dokręcamy filtr ręcznie. Jeśli uszczelka dotknie kadłuba to należy obrócić go jeszcze o ½ obrotu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama