reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

Oleje sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach jedno- i czterolitrowych. Te większe najczęściej wystarczają na wypełnienie miski olejowej, a nawet zostajemy z „dolewką”. Czy olej, który został w butelce można zastosować podczas kolejnego przeglądu i... jak długo będzie on jeszcze ważny? Czy olej ma swój termin ważności?

Kupić, ale ile?

Wymiana oleju należy się każdemu silnikowi mniej więcej co 10 - 30 tysięcy kilometrów. Tak duża rozpiętość przebiegu wynika z warunków eksploatacji, ale i budowy silnika oraz rodzaju zastosowanego w nim smarowidła. Czy interwał warto przeciągać? Bez wątpienia nie! Olej to jeden z najważniejszych „płynów”. Decyzja zatem zapadła - wymieniamy. I wtedy pojawia się problem!

Jeśli odstawiamy nasze auto do autoryzowanego serwisu, mechanicy zazwyczaj wiedzą ile i jaki olej zastosować. Jeśli jednak korzystamy z usług sporo tańszych warsztatów poza siecią ASO będziemy zostawieni sami sobie. Sami musimy wybrać i kupić olej. Skąd zaczerpnąć informacji o pojemności miski?

Zobacz też: Czy warto kupić droższe świece irydowe?

Najlepszym źródłem jest oczywiście instrukcja obsługi. Tam wyraźnie napisane jest ile oleju mieści się w pustej misce, ile możemy zalać w czasie jego wymiany i jak dużo się go zmieści w filtrze. Generalnie interesują nas te dwie ostatnie wartości (zsumowane) bowiem podczas wymiany oleju miska nigdy nie opróżnia się do sucha.W instrukcji jest też zwykle podane, ile oleju mieści się w całym silniku, a wtedy sprawa jest już zupełnie prosta.

Zazwyczaj czterocylindrowe silniki mają miskę o pojemności około 3,5 - 4 litrów, 6 cylindrowe nawet 6,5 litra. Podczas wymiany oleju mieści się w misce do 30% mniej niż deklarowane wartości na sucho.

Olej został i co teraz?

Przy wymianie oleju bardzo rzadko udaje się dokładnie opróżnić pojemnik z olejem. Zazwyczaj zawsze coś zostanie, a mechanik z gestem wrzuci bańkę z „dolewką” do bagażnika. Co zrobić z takim olejem? Jak długo może stać w rozhermetyzowanej bańce?

Zobacz też: Po co w silniku jest olej?

W przypadku opakowań otwartych, z których już zużyliśmy część objętości, czas przechowywania nie powinien być dłuższy niż czas życia oleju w silniku przy przeciętnym interwale wymiany, a więc około dwóch lat. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że po każdym otwarciu opakowania powinno się je potem szczelnie zamknąć, ograniczając w ten sposób dostęp wilgoci, powietrza i zanieczyszczeń zewnętrznych. Do tego olej nie powinien być przechowywany w bagażniku. Dużo lepsze miejsce to półka w garażu - pod warunkiem, ze w zimie jest on ogrzewany.

Termin ważności oleju z butelki i oleju z beczki - czy jest jakaś różnica?

Oleje w fabrycznych pojemnikach, tj. w szczelnych opakowaniach, można magazynować w suchych i chłodnych pomieszczeniach przez okres co najmniej pięciu lat. Tak mówią producenci i przez taki czas gwarantują oni jego niezmienne właściwości smarne.

Zobacz też: Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

Co innego beczki. Te są bardzo korzystne w zakupie, bo (w przeliczeniu) litr oleju może być nawet o 30% tańszy niż w opakowaniu czterolitrowym, ale... blacha rdzewieje. Nawet jeśli olej izoluje ścianki beczki od powietrza, to zawsze zostaje niewielka przestrzeń między wiekiem a powierzchnią oleju, gdzie znajduje się powietrze, wywołując reakcje z metalem. Dlatego pamiętajmy - olej z beczki ma odpowiednio krótszy termin ważności. Zazwyczaj jest to około 36 miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama