| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > BMW seria 3 E36: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

BMW seria 3 E36: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Przegląd zawieszenia przedniego i układu kierowniczego powinniśmy wykonywać co 20 tys. km lub co rok. Poniżej opisaliśmy, jakie czynności powinniśmy wykonać podczas takich przeglądów w BMW serii 3 E36.

Przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego w BMW E36 powinniśmy przeprowadzać co 20 000 kilometrów lub co roku. Przez ten czas mogą się pojawić mniejsze lub większe usterki, które trzeba będzie bezwzględnie usunąć. Na początku przedstawimy plan naszego działania. Będziemy kontrolować przeguby drążków kierowniczych. Sprawdzimy dokładnie ich luzy, osadzenie oraz osłony. Następnie zajmiemy się przegubami półosi. Tutaj również skontrolujemy osłony.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana świec zapłonowych

Kolejno przejdziemy do układu kierowniczego w którym sprawdzimy luzy oraz szczelność osłon przeciwpyłowych. Na końcu upewnimy się czy w przednich kołach nie ma luzu na łożyskach. Zaczynamy od sprawdzenia osłon przeciwpyłowych końcówek drążków kierowniczych. Do wykonania tej pracy będzie nam potrzebny podnośnik. Nie ma potrzeby korzystania z platformy. Wystarczy nam do tego zwyczajny lewarek z „kobyłkami”

Unosimy samochód i podpieramy go. Następnie z wykorzystaniem lampy oglądamy dokładnie całą osłonę. Sprawdzamy czy nie są widoczne ślady smaru lub pęknięcia. Może się wydawać, że jest to bardzo łatwa praca jednak małe uszkodzenia są naprawdę trudne do zlokalizowania. Jeżeli widzimy, że osłona jest uszkodzona to najlepiej wymienić całą końcówkę z czasem ulegnie uszkodzeniu. Nie wiemy również ile zanieczyszczeń zostało już wprowadzonych do wewnątrz.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie luzu łożysk. W tym celu podnosimy przód samochodu. Do tego również można wykorzystać lewarek z podstawkami. Chwytamy oburącz za koło i staramy się nim poruszać. Jeżeli jest wyczuwalny duży luz to możemy być pewni, że łożyska koła kwalifikują się do wymiany. W przypadku braku pewności zalecamy powtórzyć tą czynność kilka razy. Po kontroli opuszczamy samochód.

Przechodzimy do sprawdzenia luzu w układzie kierowniczym. W tym celu ustawiamy koła do jazdy na wprost i zaczynamy poruszać kierownicą w obie strony. Najlepiej robić to poprzez otwarte okno. Dopuszczalne przesunięcie kierownicy w BMW E36 bez widocznego efektu na kołach to około 25mm. W przypadku większego ruchu po obwodzie należy sprawdzić drążki kierownicze, przekładnię kierowniczą i ewentualne luzy na łożyskach. Łapiemy za drążki i zaczynamy nimi silnie poruszać na boki. Przegub kulisty nie może mieć żadnych luzów.

Kolejnym punktem będzie sprawdzenie poziomu oleju w układzie wspomagania kierowniczego. Do wykonania prawidłowej kontroli nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. Jeżeli będą potrzebne ewentualne dolewki to należy zakupić olej przekładniowy zalecany przez BMW. Najlepiej udać się do autoryzowanej stacji BMW. Poziom oleju należy kontrolować co 10 000 kilometrów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »