reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jak ograniczyć koszty eksploatacji samochodu?

Jak ograniczyć koszty eksploatacji samochodu?

Koszty posiadania i eksploatacji auta można zmniejszyć. Ważne aby wiedzieć jak. Oto garść wskazówek naszego eksperta.

Obniżenie kosztów eksploatacji auta

Każdy kierowca wie, że na koszt użytkowania samochodu składa się wiele różnych czynników. Przede wszystkim – cena zakupu auta, jego finansowanie, utrata wartości, ubezpieczenie, a w końcu paliwo, naprawy i eksploatacja. Skumulowane mogą mocno obciążyć budżet. Ale wcale nie tak trudno oszczędzić. Wystarczy wykorzystać potencjał swojego pojazdu oraz dostępnych na rynku usług. Poniżej podpowiadamy 12 sposobów na to, jak sprawić by podróżowanie autem było tańsze - nawet o 4 tys. zł rocznie.

1. Kupuj rozumem, nie sercem

To, czego potrzebujesz, nie musi być tym, czego chcesz. Kierowanie się przy zakupie auta wyłącznie emocjami to – z punku widzenia oszczędzania – błąd. Jeśli chcesz mniejszych kosztów, staraj się dobrać rodzaj i typ samochodu do swoich potrzeb, nie do swoich marzeń. Pokonując SUV-em albo rodzinnym kombi samotnie małe odległości w mieście marnujemy sporo pieniędzy. Jeśli potrzebujesz dużego samochodu przez dwa tygodnie w roku, może warto zastanowić się nad wynajmem, a na co dzień korzystać z mniejszego i bardziej ekonomicznego pojazdu.

Zobacz też: Dlaczego auta hybrydowe generują mniejsze koszty eksploatacji?

2. Napęd

Zastanów się nad rodzajem napędu. Diesel będzie opłacalny przy rocznych przebiegach powyżej 30 tys. km i to pod warunkiem, że jeździsz głównie w trasie.  Podróżując w tzw. cyklu mieszanym postaw na silnik benzynowy. Jeśli jednak przemieszczasz się przede wszystkim po mieście, możesz pomyśleć również nad hybrydą. Auto z napędem spalinowo-elektrycznym może zadowolić się w mieście jedynie 4l paliwa na 100 km, ale jest mniej wydajne w trasie. Z uwagi na to, że jest droższe w zakupie od odpowiednika z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, aby osiągnąć korzyść musisz naprawdę precyzyjnie zdefiniować swoje potrzeby (patrz pkt 1).

3. Opłaty za paliwo

Wiele stacji benzynowych promuje stałych klientów, oferując im zniżki w ramach programów lojalnościowych. Jeśli korzystasz z różnych stacji i nie jesteś przywiązany do marki, możesz poszukać programu lojalnościowego i zniżek nie u dostawcy paliwa, ale np. w karcie, którą za nie zapłacisz. Przykładowo, kiedy płacisz za paliwo kartą Visy „TurboKARTA” wydawaną przez Santander Consumer Bank, na twoje konto dzięki moneyback może wrócić nawet do 360 zł rocznie. Aby ograniczyć koszty paliwa unikaj też tankowania na autostradach. Paliwo na stacjach zlokalizowanych w pobliżu dróg szybkiego ruchu jest droższe nawet o kilka groszy na litrze.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kopeć & Zaborowski

Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama