| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jak serwisować układ oświetlenia pojazdu?

Jak serwisować układ oświetlenia pojazdu?

Jednym z elementów niezbędnych do bezpiecznego podróżowania autem jest dobry stan oświetlenia pojazdu. Przeciętny kierowca ogranicza się jedynie do wymiany zużytej żarówki. Warto jednak zadbać także o inne elementy układu oświetlenia pojazdu.

W niemal każdym serwisie samochodowym można sprawdzić stan oświetlenia całego pojazdu, sprawność instalacji elektrycznej i układu ładowania. Kiedy chce się to mimo wszystko zrobić samemu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Warto chociażby zapoznać się z podstawowymi zasadami po to, żeby czegoś nie uszkodzić.

Wymienić żarówkę da się niekiedy tylko przy dobrym świetle. Poza tym konieczna jest podstawowa wiedza na temat tego, jak to się robi w konkretnym modelu samochodu. Bywa, że w starszych autach łatwiej o samodzielny demontaż zużytej żarówki. To nie tylko kwestia „urządzenia” przestrzeni pod maską auta, ale też stopnia skomplikowania obudowy reflektora.

Zobacz też: Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Jedna żarówka nie świeci

Nagminne jest bagatelizowanie tego problemu przez kierowców. Nie trudno jest napotkać zimą samochód z jednym tylko działającym reflektorem, bądź co gorsza, w ogóle nie oświetlony. Taka jazda jest jednak niezgodna z przepisami, a co najważniejsze, bardzo niebezpieczna. Stan oświetlenia co jakiś czas trzeba sprawdzać. Brak działającego światła z przodu można zauważyć, jak tylko zajdzie słońce, bądź ktoś uprzejmy mrugnie w naszym kierunku. Dostrzeżenie niesprawności tylnych żarówek to już nie lada problem. Jeździć można w ten sposób w nieświadomości nierzadko do momentu, kiedy ktoś nas o tym nie poinformuje, bądź nie zatrzyma nas policja.

Jak postępować w przypadku niesprawności co najmniej jednego ze świateł w aucie? Najmniej problemu wymiana żarówki sprawia w samochodach, w których mamy do dyspozycji dużo miejsca w komorze silnika. W innym przypadku będzie trzeba się nieźle napracować. Przydadzą się wtedy latarka i podstawowe narzędzia. Na początku możemy napotkać na osłonę, szczególnie w przypadku lamp tylnych, ale niekiedy i z przodu pojazdu. W celu dostania się do środka reflektora tylnego zazwyczaj wystarczy zdjęcie fragmentu wykładziny bagażnika. Z przodu, zależności od modelu, konieczne może być odchylenie nadkola, bądź nawet wyjęcie całej lampy.

Zobacz też: Podłoga w garażu - jaką wybrać podłogę do garażu?

Pierwszą sprawą jest sprawdzenie, czy aby żarówka się nie odczepiła, bądź nie obluzowała. Jeśli jest spalona, bądź doszło do zerwania ciała świecącego wewnątrz, wystarczy montaż nowej. – Czasami jednak wymiana żarówki na nową może nie przynieść pożądanego skutku. Należy wtedy sprawdzić złącze (często ulega ono wypaleniu lub przegrzaniu). Następnym krokiem jest kontrola bezpiecznika – mówi Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu Peugeot Ciesielczyk z Poznania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »