| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Kierowcy kontra rowerzyści - jak uniknąć agresji?

Kierowcy kontra rowerzyści - jak uniknąć agresji?

Konflikt pomiędzy kierowcami samochodów, a rowerzystami zdaje się narastać wraz z rozwojem natężenia ruchu rowerowego na ulicach polskich miast. W jaki sposób postępować na drodze, by zminimalizować ryzyko występowania konfliktu na drodze?

Przejawy agresji wśród uczestników ruchu drogowego są zazwyczaj spowodowane strachem i związanym z nim stresem. To kierowcy, którzy się boją najczęściej uciekają się do agresji. Z drugiej strony wybuchają osoby nie radzące sobie z emocjami. Często agresja wobec rowerzystów związana jest z poczuciem niesprawiedliwości kierowców. Gdy oni stoją w korku, rowerzyści, łamiąc przepisy bezkarnie manewrują między samochodami. Z drugiej strony rowerzyści czują się ignorowani przez kierowców – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz też: Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Jak zminimalizować ryzyko agresji?

Rowerzyści powinni wybierać ulice o mniejszym ruchu samochodowym, zawsze sygnalizować skręty w prawo lub lewo, nie zapominać o kasku i oświetleniu roweru, gdy podróżują po zmroku.

Idealna byłaby sytuacja, gdyby ruch rowerowy był całkowicie odseparowany od dróg dostępnych dla samochodów. W Polsce jest coraz więcej ścieżek rowerowych, ale nadal większość rowerzystów jest zmuszona poruszać się po jezdni wraz z autami. Z całą pewnością jest to dla wielu z nich bardzo stresująca podróż. Spokój, wyrozumiałość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg to najlepsza recepta – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz też: 5 zasad jazdy miejskiej

Jadąc rowerem nie słuchaj muzyki

Niezwykle istotna podczas jazdy rowerem jest koncentracja i orientacja w ruchu ulicznym. Do tego niezbędna obserwacja otoczenia i wrażenia słuchowe. Jeśli rowerzysta rozmawia przez telefon lub słucha muzyki, może z opóźnieniem zauważyć niebezpieczeństwo. Badania wykazują, że w takiej sytuacji następuje wzrost wskaźnika wypadkowości o 1,4.

Źródło: Materiały prasowe Renault

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »