REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać łańcuchy na koła?

Robert Kuśpiel
Kwestia zakupu odpowiednich łańcuchów zimowych nie jest taka łatwa. Różnorodność modeli oraz zastosowanych w nich rozwiązań jest tak duża, że większość kierowców nie potrafi podjąć dobrej decyzji. Fot. Newspress
Kwestia zakupu odpowiednich łańcuchów zimowych nie jest taka łatwa. Różnorodność modeli oraz zastosowanych w nich rozwiązań jest tak duża, że większość kierowców nie potrafi podjąć dobrej decyzji. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wybór łańcuchów zimowych na koła jest dużym problemem. W poradniku tym postaramy się dobrać odpowiednie łańcuchy i opiszemy, jak je dobrze zamontować.

W rejonach miejskich zazwyczaj nie ma potrzeby wykorzystywania łańcuchów zimowych. Jeśli drogowcy nie zdążą z odśnieżeniem danego odcinka jezdni to spora ilość samochodów, jaka po niej przejedzie zazwyczaj sprawi, że śnieg zostanie rozjeżdżony tworząc błoto pośniegowe, po którym można w miarę łatwo się poruszać na oponach zimowych.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ustalić kto ma pierwszeństwo?

Niektórzy z nas zimą wybierają się w góry, gdzie drogi są bardzo śliskie, często oblodzone. Kiedy wybieramy się w takie rejony powinniśmy pamiętać nie tylko o oponach zimowych, ale także o łańcuchach.

Łańcuchy montujemy zazwyczaj na osi napędzanej samochodu. Jednak wielu producentów zaleca różnego rodzaju konfiguracje zakładania łańcuchów. Zatem zawsze (zwłaszcza w przypadku samochodów z napędem na obie osie) przed zamontowaniem łańcuchów zajrzyj do instrukcji obsługi samochodu.

Wybór łańcuchów

Kwestia zakupu odpowiednich łańcuchów zimowych nie jest taka łatwa. Różnorodność modeli oraz zastosowanych w nich rozwiązań jest tak duża, że większość kierowców nie potrafi podjąć decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostszym rozwiązaniem są łańcuchy stalowe, które możemy łatwo założyć przy pomocy specjalnych napinaczy. Takie łańcuchy bardzo dobrze spełniają swoją rolę, a jazda przy ich użyciu jest w miarę komfortowa. Kierowcy na takie rozwiązanie decydują się najczęściej, ponieważ ich montaż jest szybszy i znacznie łatwiejszy, niż innych łańcuchów np. liniowych.

Zobacz również: Jak wyprzedzać nocą?

REKLAMA

Jeśli jednak cenimy sobie większą wygodę i chcemy jeszcze sprawniej zakładać łańcuchy, wybieramy rozwiązania wyposażone w systemem szybkiego montażu. Rozwiązania takie polegają na przykręceniu odpowiedniej śruby i dostosowaniu długości łańcucha. Operację tę wykonujemy tylko raz, a przy kolejnym zakładaniu cała operacja będzie trwała dosłownie kilka sekund. Wtedy musimy już tylko wpiąć element do zamocowanej wcześniej śruby, naciągnąć łańcuchy i możemy ruszać w górskie trasy.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami jazdy na felgach aluminiowych w okresie zimowym, wtedy musimy kupić łańcuchy, które mają plastikowe obręcze.To, jakie łańcuchy kupimy zależy tylko od nas, ale w każdym przypadku, przed pierwszym śniegiem, warto spróbować założyć je kilka razy. 

Obojętnie, jaki zestaw kupimy należy pamiętać by nie naciągać za mocno łańcuchów

Musimy też zwrócić uwagę na to, by w czasie montażu łańcuchów nie zostawić luzu, może on uszkodzić oponę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

REKLAMA

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA