REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Route 66: Matka wszystkich dróg

Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki. Fot. Fotolia
Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Muzycy komponowali na jej temat piosenki, poeci pisali wiersze, filmowcy kręcili filmy... cóż tak niezwykłego jest w kawale asfaltu łączącym Chicago z Los Angeles, a zwanym Route 66?

Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki.

REKLAMA

Route 66 była jedną z pierwszych amerykańskich autostrad międzystanowych. Otwarto ją w 1926 roku. Zaczynała się w Chicago, a kończyła w Los Angeles (w 1936 roku przedłużono ją do Santa Monica) i biegła przez stany stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię na niezwykłym wręcz odcinku 2451 mil (3945 kilometrów).

Odpowiedź na pytanie, skąd wzięła się sława Route 66 wcale nie jest taka prosta. Route 66 było bardzo ważną trasą dla osób migrujących na zachód podczas wielkiej katastrofy ekologicznej w latach 1931-1938 zwanej Dust Bowl, kiedy to Wielkie Równiny USA nawiedziła seria potężnych burz pyłowych, spowodowanych suszami i nadmierną eksploatacją rolniczą gruntów.

Zobacz też: Nowy Jork

REKLAMA

Dla wielu osób Route 66 było linią życia. Z drogi utrzymywały się całe rodziny, ba, nawet miasteczka. Zajazdy, restauracje, a nawet całe miasteczka powstawały przy drodze oferując bezpieczną przystań i chwilę odpoczynku dla podróżujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W popularnej kulturze Route 66 pojawiła się za sprawą piosenki Nat King Cole'a z 1946. Do dzisiejszego dnia powstały setki filmów, piosenek, wierszy czczących pamięć słynnej drogi. Route 66 wykorzystano nawet w filmie animowanym Pixara z 2006 roku: „Auta”.

Niestety życie Route 66 nie mogło trwać wiecznie. Od 1956 roku, za prezydentury Dwighta D. Eisenhowera, trwała budowa ogromnej sieci autostrad opasających prawie całe USA. Budowa trwała 35 lat i kiedy wreszcie się zakończyła, cały ruch przeniósł się na nowe "międzystanówki". Miasta przy Route 66 wymarły, bary i zajazdy zamknęły się, a droga zaczęła pękać, zarastać trawami i znikać pod warstwą piachu.

W 1985 roku droga 66 została wymazana z sieci autostrad. Od końca lat 80-tych fragmenty drogi zaczęły być znowu zaznaczane na mapach jako historyczna droga 66. I w tej formie istnieje do dzisiaj.

Zobacz też: Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Wycieczka Route 66

Route 66 to jedna z amerykańskich legend, a przejazd nią to niezwykle malownicza, kilku lub kilkunastodniowa wycieczka z noclegami na campingach lub w motelach. Dziś przejazdy historyczną Route 66 oferuje wiele firm: do wyboru są motocykle, busy czy samochody. Ceny wahają się w granicy 3-4 tysiące złotych za osobę.

Którędy jechać Route 66?

REKLAMA

Zwiedzanie Route 66 można zacząć od Chicago, zwanego "Wietrznym miastem", z obowiązkową przechadzką wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan (które zajmuje powierzchnię blisko 1/3 powierzchni Morza bałtyckiego). Z Chicago udajemy się na południowy zachód do Illinois, do St. Louis, przez które przepływa rzeka Mississipi.

Z kolei w Oklahomie jest możliwość obejrzenia rdzennych mieszkańców Ameryki i terytorium kowbojów. Droga do Nowego Meksyku prowadzi przez ciekawe tereny, na których Indianie polowali na bizony.

W Amarillo znajduje się Ranczo Cadillac, a w nim zakopane do połowy w piasku Cadillaki. Kolejnym przystankiem może być Albuquerque, z którego można dotrzeć do Santa Fe. Jest to miasto ze słynnymi muzeami i galeriami, związane z kulturą Indian Pueblo. Z Santa Fe jedźcie do Holbrook, na terenie którego znajduje się Park Narodowy Petrified Forest. Nazwa parku wywodzi się od skrzemieniałego drewna, licznie w nim występującego.

Zobacz też: Park Yellowstone

Stamtąd udajcie się do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Niesamowite widoki są gwarantowane. Potem możecie rozerwać się w Las Vegas – mieście grzechu. Droga kończy się w Los Angeles, do którego będziecie jechać przez Pustynię Mojave. Natomiast w samym Los Angeles nie można przegapić Hollywood i Maan’s Chinese Theater (znajdują tu się odciski dłoni, stóp i autografy prawie 200 postaci związanych z Hollywood). Na koniec można zrelaksować się nad oceanem w Santa Monica lub udać się na szalone zakupy po Beverly Hills. Opisana trasa może zająć nawet dwa tygodnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

REKLAMA

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA