Kategorie

Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Fot. Fotolia
Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Fot. Fotolia
Wschodnie wybrzeże USA rozpościera się od stanu Maine na północy, aż po Florydę i wyspę Key West, odległej od Kuby o zaledwie 90 mil.

Na podróż po wschodnim wybrzeżu warto zarezerwować nawet kilka tygodni. Atrakcji jest całe mnóstwo, dlatego przedstawiamy, w jakie miejsca warto zajrzeć, zaczynając od północy. Preferowana metoda poruszania się to samochód, jednak między poszczególnymi miastami można poruszać się też pociągiem, autobusem lub samolotem. Z samochodu zobaczymy jednak najwięcej, a dużo ciekawych perełek znajduje się na trasie - m.in. niewielkie urocze miasteczka utrzymane w stylu kolonialnym.

Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Niagara Falls to też dwa położone obok siebie miasta na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Wodospady znajdują się na terenie parku narodowego. Jest tam o wiele więcej atrakcji niż tylko wodospady, m.in. park rozrywki, kolejka linowa, wieża obserwacyjna, diabelski młyn, a także ogrody botaniczne.

Z Niagara Falls udajemy się na południowy wschód. Możemy pojechać autostradą (90 do Rochester i 390, 86, 81, 380, 80 i 280 do Nowego Jorku).

Zobacz też: Park Yellowstone

Nowy Jork

Na Nowy Jork warto poświęcić co najmniej 5-6 dni, choć nawet wtedy nie zobaczymy wszystkiego. Główne atrakcje Nowego Jorku to:

Empire State Building - najwyższy i najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center: po 11 września Empire State Building znowu jest najwyższym budynkiem w NY. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

Wyspa Ellis - słynna wyspa, na której w latach 1892-1924 przyjmowano przybywających z Europy imigrantów, przez cały okres działania, stacja przyjęła 12 milionów imigrantów, zwana „Bramą do Ameryki” lub „Wyspą Łez”. Dzisiaj jest tu muzeum imigracji.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej - założone w 1869 roku, jego zbiory liczą 32 mln eksponatów, na które składają się gatunki organizmów oraz artefakty, dwa nowoczesne laboratoria molekularne oraz jedną z największych na półkuli zachodniej bibliotek o historii naturalnej.

Zobacz też: Nowy Jork

Metropolitan Museum of Art - najstarsze i największe muzeum w Ameryce, położone w Central Parku, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby oraz dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.

Staten Island - jeden z pięciu okręgów Nowego Jorku, są tam wzgórza, jeziora, przepiękne piaszczyste plaże a wszystko oprawione jest bujną roślinnością, można tu zobaczyć dobrze zachowane wczesne budownictwo nowojorskie. Mieszkają tu najzamożniejsi nowojorczycy.

Centrum Rockefellera - kompleks 19 wieżowców, co roku odbywa się tam Christmas Show, na którym można zobaczyć najwyższą choinkę świata.

Times Square - plac na Manhattanie znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, uznawany za ikonę Nowego Jorku oraz centrum mody.

Grand Central Terminal - otwarty w 1913 roku. W 1947 przeszło przez niego 65 mln podróżnych.

New Jersey - miasto pod Nowym Jorkiem. Nowojorczycy zaopatrują się tam w ubrania z powodu zerowego podatku na tego typu towary. Warto zajrzeć, jeśli lubimy zakupy.

Atlantic City

Z Nowego Jorku wyruszamy na południe autostradą Garden State Parkway. Dojedziemy nią prawie do samego Atlantic City (pod Pleasantville skręcamy w lewo na płatną drogę Atlantic City Expressway lub wybieramy jedną z darmowych dróg stanowych (np. 30 lub 40).

Atlantic City warte jest zobaczenia, gdyż jest odpowiednikiem Las Vegas na wschodnim wybrzeżu. Warto zacząć od przechadzki słynnym drewnianym deptakiem na wybrzeżu, zwanym Boardwalk. Przy nim zlokalizowane jest osiem z jedenastu kasyn w Atlantic City. Wycieczka jest piesza.

Polecamy też plaże przy Boardwalk: możemy tam pływać, opalać się, łowić ryby czy uprawiać surfing.

Zobacz też: Miami i Key West

Filadelfia

Z Atlantic City wyruszamy Atlantic City Expressway na północny zachód. Filadelfia leży kilkadziesiąt mil dalej. Miasto jest kolebką USA, to tu podpisano Deklarację Niepodległości i przyjęto Konstytucję.

W Filadelfii warto zobaczyć:

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) -  muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca ok. 225 tysięcy dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – z jego szczytu można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Wiezienie Eastern State – obecnie jest muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Las Vegas: wizyta w mieście grzechu

Baltimore

Z Filadelfii wyruszamy na południowy zachód drogą numer 95, którą dojeżdżamy do Baltimore. Baltimore to centrum turystyczne stanu Maryland. Miasto zamieszkują w większości afroamerykanie, dlatego bardzo wiele zabytków i muzeów związanych jest z ich historią w kraju.

Warto zajrzeć do dzielnicy turystycznej Inner Harbor. Największą atrakcją tam jest Ford McHenry, miejsca, które skutecznie obroniło miasto przed brytyjczykami w czasie wojny o niepodległość. To właśnie to miejsce zainspirowało Sir Francisa Scotta Keya do napisania wiersza, który dzisiaj jest hymnem USA, czyli "The Star Spangled Banner" ("Gwiaździsty Sztandar").

Miłośnicy marynistyki mogą obejrzeć w Baltimore wystawę zabytkowych statków, w tym słynny slup USS Constellation, statek flagowy "Eskadry Afrykańskiej" US Navy, która w połowie XIX wieku zwalczała handel niewolnikami z Afryki.

Inne atrakcje obejmują zoo na Druid Hill Park, oryginalny Washington Monument, muzeum sztuki Walters Art Museum w Mount Vernon, a także Baltimore Museum of Art blisko John Hopkins University. W Baltimore nakręcono też jeden z najsłynniejszych (i według niektórych, najlepszych) seriali HBO, „The Wire”.

Waszyngton

Z Baltimore mamy tylko kilka kilometrów do Waszyngtonu, stolicy USA i siedziby trójwładzy (czyli władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej). Co ciekawe, miasto zostało zaprojektowane i zbudowane specjalnie jako stolica i siedziba władz, w wyniku porozumienia Jamesa Madisona, Thomasa Jeffersona i Alexandra Hamiltona z 1790.

Zdecydowanie najciekawszym (i chyba jedynym tak naprawdę ciekawym) miejscem w Waszyngtonie jest The Mall, długi na dwie mile park gdzie zlokalizowana jest większość monumentów i muzeów Smithsonian. The Mall jest długi na 3,2 kilometra, choć ze względu na wielkość Kapitolu wydaje się mniejszy - należy założyć wygodne buty, bo samych muzeów i galerii jest tu ponad 10, nie licząc memoriali i monumentów.

Zobacz też: Samochodem po USA

Miami

Z Waszyngtonu udajemy się bezpośrednio do Miami drogą numer 95. Po drodze mijamy m.in. miasta Richmond i Jackson, ale poza bliskością Atlantyku i okazjonalnych ciekawych widoków nie ma po drodze zbyt wiele do zobaczenia.

Miami to centrum wypoczynkowe Florydy, a także najbogatsze miasto USA i piąty największy rejon metropolitalny kraju. Jest jedynym amerykańskim miastem założonym przez kobietę, a także centrum ruchu turystycznego i najruchliwszym portem turystycznym na świecie.

Popularnym miejscem wśród europejskich turystów jest południowa dzielnica zwana South Beach. Jest tam dużo słonecznych i piaszczystych plaży, hotele w stylu Art Deco, latynoskie kluby i bary, a także kubańskie restauracje. Najlepszą lokalizacją jest popularna ulica Ocean Drive, skąd łatwo dotrzemy we wszystkie interesujące nas miejsca.

Miłośnicy fotografii powinni koniecznie odwiedzić Frost Art Museum. Znajdują się tu także prekolumbijskie artefakty z lat 200-500, a także eksponaty z Karaibów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Miami jest ogromnym miastem, więc oferta muzeów, galerii sztuki i wystaw również jest ogromna.

Największym parkiem jest Oleta River State Recreation Park. Można tu jeździć na rowerze, wypocząć na plaży, a nawet wypożyczyć kajak lub canoe.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Key West

Z Miami udajemy się na południe, przez Homestead, Key Largo, Marathon aż do najbardziej na południe wysuniętego punktu w USA: wyspy Key West, skąd na Kubę jest tylko 90 mil.

Key West to największa wyspa Florida Keys, archipelagu wysp koralowych leżących na południowym krańcu Florydy, wzdłuż cieśniny Florydzkiej. To tam znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA: The Southernmost Point, a także dom Ernesta Hemingweya oraz wspaniały punkt widokowy - plac Mallory Square, znany z przepięknych zachodów słońca i występów artystycznych.

To już koniec podróży po wschodnim wybrzeżu USA. Z Niagara Falls na granicy kanadyjskiej do Key West jest około 2800 kilometrów, a atrakcji całe mnóstwo, dlatego warto poświęcić przynajmniej dwa tygodnie na objazd trasy. Jeśli nie mamy tyle czasu, najlepiej usunąć z itineneru wodospady Niagara i zacząć z Nowego Jorku.

Miami to centrum wypoczynkowe Florydy, a także najbogatsze miasto USA i piąty największy rejon metropolitalny kraju. Fot. Fotolia
Na Nowy Jork warto poświęcić co najmniej 5-6 dni, choć nawet wtedy nie zobaczymy wszystkiego. Fot. Fotolia
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  29 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nissan Qashqai 2021: test japońskiej nowości z wynikiem...

  Nissan Qashqai 2021: test japońskiej nowości jasno pokazał skalę postępu tego modelu. Auto stało się bardziej dojrzałe. Ale czy dojrzałość jest dobra?

  Ciśnienie powietrza w oponach to podstawa bezpieczeństwa

  Ciśnienie powietrza w oponach – to drugie zaraz za stanem ogumienia pojęcie, które ma szczególnie duże znaczenie z uwagi na warunki trakcyjne.

  Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

  Samochody koncepcyjne często stanowią pokaz siły. Dlatego rzadko trafiają do produkcji. I takim pokazem siły były modele zabrane na tej liście.

  Jak jeździć hybrydą? Oczywiście oszczędnie jeździć hybrydą

  Jak jeździć hybrydą? Dziś przygotowaliśmy pięć najważniejszych wskazówek dotyczących eco-drivingu w aucie o napędzie spalinowo-elektrycznym.

  NASCAR to amerykańskie F1? Trochę tak i trochę nie

  NASCAR - to hasło może niewiele mówić Europejczykom. Czy to tylko nudna jazda w kółko mocnym coupe? No właśnie nie.

  Nissan Townstar: lekki dostawczak i eko-napędy

  Nissan Townstar – według zapowiedzi firmy – ma zmienić zasady gry. To nowy, lekki dostawczak, który zaoferuje m.in. silniki benzynowe i elektryczne.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?