| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Park Yellowstone

Yellowstone to miejsce zwane „krainą czarów”. Pierwszy park narodowy na świecie, słynny za sprawą gejzerów, gorących źródeł, niesamowitej przyrody, Wielkiego Kanionu i ponad tysiąca mil pieszych tras.

Yellowstone to pierwszy na świecie park narodowy. Został założony w 1872 roku decyzją Kongresu i prezydenta Ulyssesa S. Granta. Leży w Górach Skalistych, głównie w stanie Wyoming, choć jego części obejmują też stany Idaho i Montana.

Park Yellowstone jest znany ze swej niezwykłej flory, fauny i formacji geotermicznych. W jego obrębie funkcjonuje wiele różnych typów ekosystemów, choć najpopularniejszym jest piętro subalpejskie (znane w Polsce np. w Tatrach).

Gejzery

Najpopularniejszym miejscem wśród turystów jest gejzer Old Faithful, gdzie zaczyna swój bieg rzeka Firehole River, która następnie przepływa przez kilka skupisk gejzerów. Według aktywności gejzerów można ustawić zegarek, warto więc kupić przewodnik z rozkładem czasowym ich wybuchu.

Kolejnymi interesującymi miejscami z gejzerami to Shoshona Lake, Hart Lake i region Bechtera. Na terenie całego parku jest ponad 10 tysięcy źródeł geotermalnych, w tym wulkany błotne, fumarole (wydobywają się z nich gorące gazy i para wulkaniczna).

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Yellowstone Lake jest jednym z najwyżej położonym jezior na świecie, którego linia brzegowa liczy 177 kilometrów.

Na terenie parku żyje też wiele ciekawych zwierząt: jelenie, bizony, łosie, niedźwiedzie (czarne i grizzly), kojoty, mulaki, wapiti oraz wilki (wprowadzone z powrotem do ekosystemu przez ludzi).

Informacje dla turystów w Parku Yellowstone

Park Yellowstone jest otwarty cały rok. Centra turystyczne są cztery: przy Fishing Bridge, gejzerze Old Faithful, w Albright i Grant Village. Tylko Albright czynny jest codziennie (od 9 do 17), pozostałe centra otwierane są sezonowo.

Wejść do parku jest pięć. W Wyoming są dwa: w Cody na wschodzie i od strony parku narodowego Grand Teton na południu. W Montanie są trzy wejścia: West Yellowstone na zachodzie, Gardiner na północy oraz Cooke City na północnym wschodzie.

Dojazd do Parku Yellowstone

Do Parku najłatwiej dojechać autostradami I-90, I-15 oraz I-25 w połączeniu z drogami numer 14, 20 i 89. Najbliższym portem lotniczym jest Jackson Hole w Wyoming.

Zobacz też: Filadelfia

Bilety i noclegi w Parku Yellowstone

Przed wejściem należy kupić bilet. Za wjazd samochodem zapłacimy 20 dolarów, za pieszego lub rowerzystę 10 dolarów. W parku nie ma specjalnie wyznaczonych tras rowerowych. Bilet jest ważny 7 dni, a większość dróg jest przejezdnych od maja do października. Wszystkie atrakcje turystyczne są dobrze oznaczone dużymi tablicami i sygnalizowane z odległości kilkuset metrów drogowskazami.

Nocleg na terenie parku jest możliwy, musimy jedynie uzyskać na niego pozwolenie.

Czytaj także

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Yellowstone to miejsce zwane „krainą czarów”. Pierwszy park narodowy na świecie, słynny za sprawą gejzerów, gorących źródeł, niesamowitej przyrody, Wielkiego Kanionu i ponad tysiąca mil pieszych tras. Fot. Fotolia
Yellowstone to miejsce zwane „krainą czarów”. Pierwszy park narodowy na świecie, słynny za sprawą gejzerów, gorących źródeł, niesamowitej przyrody, Wielkiego Kanionu i ponad tysiąca mil pieszych tras. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK