REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem
Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus". Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus".

REKLAMA

Nowy Jork ma wiele określeń. Jest "miastem, które nigdy nie śpi" oraz "wielkim jabłkiem". Jest też najgęściej zaludnionym miastem w całych Stanach Zjednoczonych, na 1214 kilometrach kwadratowych mieszka prawie 11 milionów osób (10 tysięcy osób na kilometr kwadratowy). Mieszka tu też bardzo dużo osób pochodzenia polskiego: 1,3 miliona, które skupiają się głównie wokół polskiej dzielnicy Greenpoint w północnym Brooklynie, a także Maspeth, Ridgewood i Middle Village. Polonia ma własne organizacje (m.in. Fundacja Kościuszkowska), własną prasę, galerie sztuki, a nawet teatr.

REKLAMA

Nowy Jork leży na wschodnim wybrzeżu USA nad zatoką nowojorską, jest uważany za światowe centrum finansowe, medialne i reklamowe. Podzielony jest na 5 okręgów (tzw. Boroughs): Manhattan (centrum biznesowe z większością drapaczy chmur), Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Nowy Jork rozwinął się w ogromną metropolię głównie dzięki swemu położeniu i doskonałemu ukształtowaniu linii brzegowej, która czyni z miasta naturalny port.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Nowy Jork ma bardzo złą sławę jeśli chodzi o przestępczość. Wysoka przestępczość to już jednak przeszłość. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu amerykańskie rekordy przestępczości padały w Bronksie, Harlemie i Brooklynie. Choć w połowie lat 90-tych ówczesny szef nowojorskiej policji wprowadził politykę "zero tolerancji" i ograniczył znacznie przestępczość, są jednak miejsca, w które lepiej się nie zapuszczać (nocą np. do Central Parku, czy imigranckich rejonów Harlemu i Bronxu).

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

REKLAMA

Empire State Building – trzeci pod względem wysokości oraz najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia Hudsonu, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Zobacz też: Filadelfia

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

Wyspa Ellis - słynna wyspa, na której w latach 1892-1924 przyjmowano przybywających z Europy imigrantów, przez cały okres działania, stacja przyjęła 12 milionów imigrantów, zwana „Bramą do Ameryki” lub „Wyspą Łez”. Dzisiaj jest tu muzeum imigracji.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej - założone w 1869 roku, jego zbiory liczą 32 mln eksponatów, na które składają się gatunki organizmów oraz artefakty, dwa nowoczesne laboratoria molekularne oraz jedną z największych na półkuli zachodniej bibliotek o historii naturalnej.

Metropolitan Museum of Art - najstarsze i największe muzeum w Ameryce, położone w Central Parku, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby oraz dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.

Zobacz też: San Francisco

Staten Island - jeden z pięciu okręgów Nowego Jorku, są tam wzgórza, jeziora, przepiękne piaszczyste plaże, a wszystko oprawione jest bujną roślinnością, można tu zobaczyć dobrze zachowane wczesne budownictwo nowojorskie. Mieszkają tu najzamożniejsi nowojorczycy.

Centrum Rockefellera - kompleks 19 wieżowców, co roku odbywa się tam Christmas Show, na którym można zobaczyć najwyższą choinkę świata.

Times Square - plac na Manhattanie znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej alei, uznawany za ikonę Nowego Jorku oraz centrum mody.

Dworzec Grand Central - otwarty w 1913 roku w 1947 przez „Salę zgubnych kroków” przeszło 65 mln podróżnych.

Nowy Jork jest też znany z niezwykłej ilości małych galerii i wystaw sztuki praktycznie z każdej dziedziny, od malarstwa aż po fotografię.

Ceny wstępu wahają się od kilku do kilkunastu dolarów. Niektóre muzea przez jeden dzień w tygodniu nie pobierają opłat za wejście.

Zobacz też: Wielki Kanion

Noclegi w Nowym Jorku

Najdroższe noclegi w Nowym Jorku znajdziemy na Manhattanie. Za pokój dwuosobowy w hotelu 1,2 gwiazdkowym zapłacimy od 65 dolarów. Taki sam pokój w hotelu 3,4 gwiazdkowym kosztować będzie 200 dolarów. Im dalej od ścisłego centrum miasta, tym taniej. Jednak to tylko teoria, w praktyce również w miesiącach poza sezonem trudno jest znaleźć pokój dwuosobowy w hotelu na Manhattanie za mniej niż 170 dolarów za noc. Z kolei za koło 80 dolarów za noc można znaleźć „dwójkę” w hotelu trzygwiazdkowym po drugiej stronie rzeki Hudson, w New Jersey.

Poruszanie się Nowym Jorku

Zwiedzając centrum Nowego Jorku zapomnijmy o samochodzie - olbrzymie korki i brak miejsc do parkowania sprawiają, że większość nowojorczyków nie ma własnego samochodu. Zresztą nie muszą: doskonała sieć komunikacji publicznej (metro, autobusy) sprawiają, że w każde miejsce w NY dostaniemy się bez większego problemu. Powszechnie używa się też taksówek, które zresztą są głównym typem samochodu osobowego na ulicach NY.

Jak dotrzeć z lotnika do miasta?

Z głównego lotniska im. Kennedy'ego (skrót JFK) do centrum miasta dostaniemy się bardzo łatwo. Do wyboru mamy pociąg AirTrain (na terenie lotniska bezpłatny, dojazd do stacji poza lotniskiem kosztuje około 5 dolarów). Podróż z JFK na Manhattan AirTrainem trwa około 45 minut.

Port lotniczy JFK połączony jest z Manhattanem linią A metra. Jest to najtańsza, ale i najbardziej czasochłonna opcja.

Przystanki autobusowe linii NYC Transit Blue Lines znajdują się po wschodniej stronie hali przylotów Terminalu 4 lub na Jamaica Station.

Najdroższym sposobem na dojazd do miasta jest taksówka, jeśli mamy duży bagaż zapłacimy od 60 do 80 dolarów. Ze standardowym bagażem zapłacimy ok. 55 - 70 dolarów w każde miejsce na Manhattanie.

Przy wyjściu z lotniska mogą nas zaczepiać kierowcy prywatnych samochodów, którzy będą oferować podwiezienie pod wskazany adres. Można skorzystać z ich usług, jeżeli wzbudzą nasze zaufanie. Koszt przejazdu na Manhattan będzie wtedy sporo niższy.

Zobacz też: Route 66: Matka wszystkich dróg

Wypożyczenie samochodu w Nowym Jorku?

W Nowym Jorku można też oczywiście wypożyczyć samochód. Nie polecamy tego rozwiązania (najciekawsze miejsca w okolicy znajdują się w samym mieście Nowy Jork), jednak jeśli ktoś chce wybrać się na wycieczkę po stanie Nowy Jork, to auto może się okazać nieocenione. Wypożyczalnie są drogie: ceny zaczynają się od 34 dolarów za dobę. Możemy jeździć po Nowym Jorku z ważnym polskim prawem jazdy. Wypożyczając auto trzeba też wykupić ubezpieczenie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA