reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Nowy Jork

Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus".

Nowy Jork ma wiele określeń. Jest "miastem, które nigdy nie śpi" oraz "wielkim jabłkiem". Jest też najgęściej zaludnionym miastem w całych Stanach Zjednoczonych, na 1214 kilometrach kwadratowych mieszka prawie 11 milionów osób (10 tysięcy osób na kilometr kwadratowy). Mieszka tu też bardzo dużo osób pochodzenia polskiego: 1,3 miliona, które skupiają się głównie wokół polskiej dzielnicy Greenpoint w północnym Brooklynie, a także Maspeth, Ridgewood i Middle Village. Polonia ma własne organizacje (m.in. Fundacja Kościuszkowska), własną prasę, galerie sztuki, a nawet teatr.

Nowy Jork leży na wschodnim wybrzeżu USA nad zatoką nowojorską, jest uważany za światowe centrum finansowe, medialne i reklamowe. Podzielony jest na 5 okręgów (tzw. Boroughs): Manhattan (centrum biznesowe z większością drapaczy chmur), Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Nowy Jork rozwinął się w ogromną metropolię głównie dzięki swemu położeniu i doskonałemu ukształtowaniu linii brzegowej, która czyni z miasta naturalny port.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Nowy Jork ma bardzo złą sławę jeśli chodzi o przestępczość. Wysoka przestępczość to już jednak przeszłość. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu amerykańskie rekordy przestępczości padały w Bronksie, Harlemie i Brooklynie. Choć w połowie lat 90-tych ówczesny szef nowojorskiej policji wprowadził politykę "zero tolerancji" i ograniczył znacznie przestępczość, są jednak miejsca, w które lepiej się nie zapuszczać (nocą np. do Central Parku, czy imigranckich rejonów Harlemu i Bronxu).

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Empire State Building – trzeci pod względem wysokości oraz najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia Hudsonu, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Zobacz też: Filadelfia

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus". Fot. Fotolia
Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus". Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama