reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

San Francisco

Oto najbardziej europejskie miasto USA i metropolitalna perła zachodniego wybrzeża: San Francisco. To jedna z głównych atrakcji turystycznych tego rejonu.

San Francisco to jedno z największych miast nie tylko zachodniego wybrzeża, ale wręcz całych USA. Jest ósmym miastem pod względem gęstości zaludnienia, a w obszarze metropolitalnym San Francisco Bay Area mieszka około 7,2 miliona osób. W samym San Francisco według spisu z 2010 mieszka 805 tysięcy osób.

Nazwa miasta pochodzi od świętego Franciszka z Asyżu. Hiszpańscy kolonizatorzy, kładąc w 1776 roku podwaliny miasta, zbudowali fort i misję imienia właśnie świętego Franciszka (Francis of Assisi). Oryginalnie miasto, tak jak cały stan, należały do Meksyku, jednak zostały mu odebrane w wyniku wojny amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846-1848.

San Francisco na początku było bardzo niewielkim miasteczkiem: jego gwałtowny rozwój spowodowała dopiero słynna Gorączka Złota w 1849 roku, zwiększając populację miasta z tysiąca do 25 tysięcy mieszkańców w ciągu tylko jednego roku. W 1906 roku trzy czwarte miasta zostało zburzone w wyniku potężnego trzęsienia ziemi (kolejne zdewastowało rejon zatoki w 1989).

Zobacz też: Park Yellowstone

Po drugiej wojnie światowej miasto stało się centrum liberalizmu w USA: to tu powstały pierwsze organizacje broniące praw homoseksualistów. Obecnie San Francisco jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w USA. Zwane jest też „najbardziej europejskim miastem w Ameryce”.

Symbolem miasta jest most Golden Gate, widoczny praktycznie z każdego punktu miasta. Znajduje się tu też słynne Chinatown, gdzie skupia się lokalna społeczność pochodzenia chińskiego.

San Francisco jest też centrum bankowo-finansowym. To tu także zawiązano Organizację Narodów Zjednoczonych, swoje centra ma tu ponad 30 międzynarodowych instytucji finansowych.

W San Francisco warto zobaczyć:

Golden Gate - most, który jest symbolem tego miasta. Jego dwie pomarańczowe wieże są widziane niemal z każdego zakątka. Most warto zobaczyć również z dołu, wykupując bilet na statku wycieczkowym.

Union Square – zwane sercem San Francisco, ponieważ pośród pochyłych ulic znajduje się wiele hoteli, restauracji, butików i teatrów. Po uliczkach jeżdżą zabytkowe tramwaje.

Chinatown – kipiący życiem obszar zamieszkały przez ludność azjatycką. Posiada własne szkoły, banki i prasę.

Castro – najbardziej kolorowa dzielnica w San Francisco.

Ogród Japoński (Japanese Tea Garden) – fragment parku Golden Gate zbudowany i utrzymywany w japońskim stylu. Można tam napić się tradycyjnej japońskiej herbaty.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

San Francisco to jedno z największych miast nie tylko zachodniego wybrzeża, ale wręcz całych USA. Na zdjęciu jeden z symboli miasta: most Golden Gate. Fot. Fotolia
San Francisco to jedno z największych miast nie tylko zachodniego wybrzeża, ale wręcz całych USA. Na zdjęciu jeden z symboli miasta: most Golden Gate. Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama