| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Filadelfia

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość.

Filadelfię założył w 1682 roku William Penn: filozof, biznesmen i kwakier (protestancki odłam chrześcijaństwa). Prawie od samego początku Filadelfia była największym miastem 13 kolonii amerykańskich. W 1776 roku podpisano tu Deklarację Niepodległości, a w 1787 roku również Konstytucję. Od 1790 do 1800 roku Filadelfia służyła też jako tymczasowa stolica kraju, gdy Waszyngton był jeszcze w budowie.

W XIX wieku Filadelfia stała się ważnym centrum przemysłowym i logistycznym rejonu. Na początku XX wieku aż 40 procent wszystkich tekstyliów pochodziło właśnie stamtąd.

Obecnie Filadelfia jest znana ze swoich zabytków architektury, jest też centrum artystyczno-kulturowym. Leży na południowo-wschodnim krańcu stanu Pennsylvania, około 150 kilometrów od Nowego Jorku.

Zobacz też: San Francisco

W Filadelfii warto zobaczyć:

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) - muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca z 225 tys. dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Więzienie Eastern State – obecnie znajduje się tu muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Wielki Kanion

Noclegi w Filadelfii:

Najtańsze noclegi w hotelach zaczynają się od około 150 dolarów.

Jak dostać się z lotniska do miasta?

Taksówka: kurs z lotniska do centrum miasta kosztuje około 25 dolarów

Autobus: z lotniska kursują linie nr 37 i 108.

Kolej: co 30 minut z lotniska odjeżdża szybki pociąg (R1) w stronę miasta. Bilet kosztuje około 7 dolarów.

Wypożyczenie samochodu: za wypożyczenie na kilka dni 7-osobowego Chevroleta Uplandera zapłacisz ponad 2 tysiące zł. Wynajęcie np. Chevroleta Cruze, który mieści  5 osób będzie nas kosztował ok. 1050 zł za tydzień.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia
Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »