| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Ile czasu trzeba czekać na odszkodowanie?

Ile czasu trzeba czekać na odszkodowanie?

Ubezpieczyciel sprawcy wypadku ma określony termin na wypłatę odszkodowania poszkodowanemu. Termin ten niekiedy może jednak ulec przedawnieniu

Termin wypłaty odszkodowania

Kwestia terminowego wypłacania odszkodowania jest często poruszana na przez użytkowników naszego forum. „Niecały miesiąc temu miałem wypadek samochodowy (nie z mojej winy). Sprawę zgłosiłem ubezpieczycielowi sprawcy przedstawiając rachunek za naprawę oraz oświadczenie sprawcy wypadku. Pomimo tego do tej pory nie dostałem decyzji o wypłacie odszkodowania z jego polisy. Jak długo powinienem czekać na zwrot moich kosztów?”

W odniesieniu do ubezpieczeń komunikacyjnych zastosowanie będą miału tutaj zasady ogólne przepisów ubezpieczeniowych. Zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego ubezpieczycie jest zobowiązany spełnić świadczenie w terminie 30 dniu, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku (art. 817 par. 1 Kodeksu cywilnego). Już zatem z powyższego zdania wynika fakt, iż termin w którym ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie swój początek ma nie w dniu wypadku, lecz w dniu zgłoszenia szkody.

18 listopada miał miejsce wypadek. Poszkodowany zgłosić swoje roszczenie do ubezpieczyciela w dniu 23 listopada. W takiej sytuacji termin trzydziestodniowy upłynie 23 grudnia.

Czy termin może być przedłużony?

W praktyce jednak nie zawsze takie terminowe wypłacenie odszkodowania ma miejsce, o czym świadczą opinie internautów. „Zgłosiłem kolizję do ubezpieczyciela sprawcy, przedstawiłem rachunki za naprawę. Po miesiącu otrzymałem połowę kosztów naprawy z informacją że to jest kwota bezsporna” pisze jeden z użytkowników.

Zobacz: Zmniejszenie odszkodowania - kiedy?

Wypłata „kwoty bezspornej” ma miejsce w sytuacji, jeżeli szkoda nie może być zlikwidowana w terminie do którego jest zobowiązany ubezpieczyciel (czyli w terminie 30 dni). W takiej sytuacji w przepisanym, miesięcznym, terminie wypłacona powinna być jedynie właśnie kwota bezsporna, czyli ta część odszkodowania, co do której wysokości nie ma wątpliwości. Reszta zaś, zgodnie z art. 817 par. 2 Kodeksu cywilnego, gdy wyjaśnienie w miesięcznym terminie nie było możliwe, powinna być wypłacona w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności ubezpieczyciela wyjaśnienie okoliczności jest możliwe.

Sprawa w sądzie

Niekiedy może okazać się, że często ubezpieczyciel powiadomi poszkodowanego, iż wypłata odszkodowania będzie możliwa dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Przykładowo może chodzić o sytuacje, w których wina sprawcy nie jest oczywista, a jej stwierdzenie będzie możliwe dopiero na drodze sądowej. W takiej sytuacji, wobec braku stwierdzenia winy sprawcy jego ubezpieczyciel będzie mógł się powstrzymać od wypłaty odszkodowania.

Zobacz: Zalany samochód a odszkodowanie AC

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK