Kategorie

Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku może obniżyć odszkodowanie?

A.P.
Zmniejszenie odszkodowania za wypadek fot. Fotolia
Poszkodowany w wypadku samochodowym może domagać się odpowiedniego odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy. Odszkodowanie to może być jednak pomniejszone, jeżeli przyczynił się do szkody.

Ubezpieczenie

Przepis ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych określają obowiązek dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Z tego ubezpieczenia będą pokrywane wszelkie roszczenia poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym.

Odszkodowanie dla poszkodowanego

Jak zatem wynika z powyższego szkody związane zarówno z mieniem (samochód lub inny majątek) jak i z osobą (koszty leczenia, rehabilitacji, renty itd.) poszkodowanego będą pokrywane ze środków ubezpieczyciela, u którego to ubezpieczony jest sprawca. Z roszczeniami można zwrócić się bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, co wynika z art. 19 par. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Należy pamiętać o tym, że odszkodowanie od ubezpieczyciela może być wypłacone w sytuacji jeżeli to sprawca ponosi odpowiedzialność, czyli jeżeli on ponosi winę w wypadku.

Zmniejszenie odszkodowania

O ile jednak zakres odpowiedzialności odszkodowawczej może być szeroko zakreślony i obejmować np. koszty holowania pojazdu, wynajmu samochodu zastępczego, o tyle należy pamiętać o określonych okolicznościach, które mogą spowodować, że suma odszkodowania zostanie zmniejszona.

Zobacz: Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Reklama

Tak też będzie w sytuacji tzw. przyczynienia się poszkodowanego. Zgodnie z art. 362 Kodeksu cywilnego jeżeli  poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosowanie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Takie sytuacje mogą mieć miejsce właśnie w sytuacji wypadku komunikacyjnego. Przykładowo sprawca wypadku, który potrącił pieszego na przejściu będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania oraz zadośćuczynienia. W ramach odszkodowania będą pokryte koszty leczenia, dostosowania do życia. W ramach zadośćuczynienia poszkodowany pieszy może liczyć na wynagrodzenie krzywd. Wszelkie te kwoty wypłaci w imieniu sprawcy ubezpieczyciel. Sytuację może jednak wyglądać inaczej, jeżeli np. poszkodowany był w stanie nietrzeźwości, co spowodowało niezachowanie przez niego należytej staranności.

Wartość odszkodowania może być również zmniejszona w odniesieniu do pasażera sprawcy, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 1985 r. decydując się na jazdę samochodem z nietrzeźwym kierowcą stanowi przyczynienie się do odniesionej szkody powstałej w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego właśnie nietrzeźwością. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłacone poszkodowanego pasażerowi może być odpowiednio zmniejszone.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Podsumowanie

Powyższe przykłady stanowią jedynie zobrazowanie ogólnej zasady, zgodnie z którą w sytuacji, gdy zachowanie poszkodowanego jest w jakimś zakresie nieprawidłowe, a nieprawidłowość ta wpływa na zakres szkody, wtedy też jego odszkodowanie może być zmniejszone.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...