reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku może obniżyć odszkodowanie?

Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku może obniżyć odszkodowanie?

Poszkodowany w wypadku samochodowym może domagać się odpowiedniego odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy. Odszkodowanie to może być jednak pomniejszone, jeżeli przyczynił się do szkody.

Ubezpieczenie

Przepis ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych określają obowiązek dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Z tego ubezpieczenia będą pokrywane wszelkie roszczenia poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym.

Odszkodowanie dla poszkodowanego

Jak zatem wynika z powyższego szkody związane zarówno z mieniem (samochód lub inny majątek) jak i z osobą (koszty leczenia, rehabilitacji, renty itd.) poszkodowanego będą pokrywane ze środków ubezpieczyciela, u którego to ubezpieczony jest sprawca. Z roszczeniami można zwrócić się bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, co wynika z art. 19 par. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Należy pamiętać o tym, że odszkodowanie od ubezpieczyciela może być wypłacone w sytuacji jeżeli to sprawca ponosi odpowiedzialność, czyli jeżeli on ponosi winę w wypadku.

Zmniejszenie odszkodowania

O ile jednak zakres odpowiedzialności odszkodowawczej może być szeroko zakreślony i obejmować np. koszty holowania pojazdu, wynajmu samochodu zastępczego, o tyle należy pamiętać o określonych okolicznościach, które mogą spowodować, że suma odszkodowania zostanie zmniejszona.

Zobacz: Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Tak też będzie w sytuacji tzw. przyczynienia się poszkodowanego. Zgodnie z art. 362 Kodeksu cywilnego jeżeli  poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosowanie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Takie sytuacje mogą mieć miejsce właśnie w sytuacji wypadku komunikacyjnego. Przykładowo sprawca wypadku, który potrącił pieszego na przejściu będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania oraz zadośćuczynienia. W ramach odszkodowania będą pokryte koszty leczenia, dostosowania do życia. W ramach zadośćuczynienia poszkodowany pieszy może liczyć na wynagrodzenie krzywd. Wszelkie te kwoty wypłaci w imieniu sprawcy ubezpieczyciel. Sytuację może jednak wyglądać inaczej, jeżeli np. poszkodowany był w stanie nietrzeźwości, co spowodowało niezachowanie przez niego należytej staranności.

Wartość odszkodowania może być również zmniejszona w odniesieniu do pasażera sprawcy, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 1985 r. decydując się na jazdę samochodem z nietrzeźwym kierowcą stanowi przyczynienie się do odniesionej szkody powstałej w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego właśnie nietrzeźwością. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłacone poszkodowanego pasażerowi może być odpowiednio zmniejszone.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Podsumowanie

Powyższe przykłady stanowią jedynie zobrazowanie ogólnej zasady, zgodnie z którą w sytuacji, gdy zachowanie poszkodowanego jest w jakimś zakresie nieprawidłowe, a nieprawidłowość ta wpływa na zakres szkody, wtedy też jego odszkodowanie może być zmniejszone.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama