reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Polisa AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, gdy uszkodzimy auto z własnej winy lub zostanie ono zniszczone przez nieznanych sprawców. Także w przypadku kradzieży pojazdu otrzymamy pieniądze. Ochroną objęte są również uszkodzenia spowodowane siłami przyrody – w tym powodziami, zalaniami i podtopieniami.

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z długimi i intensywnymi opadami deszczu. W ich efekcie dochodzi do uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu. Jeśli mamy ubezpieczenie AC, to możemy być spokojni o odszkodowanie. Ta polisa gwarantuje nam rekompensatę w przypadku zalania samochodu.

Zobacz też: Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC?

Istotne: W przypadku roszczenia, które skierowane jest do zarządcy drogi możliwe jest jest pokrycie zniszczeń z polisy AC i tym samym przekazanie ubezpieczycielowi odpowiedzialności za odzyskanie należności od tego bądź innych podmiotów. Takie rozwiązanie zarówno przyśpieszy procedurę zwrotu kosztów jak i zdejmie z nas obowiązek dochodzenia swoich roszczeń przed licznymi urzędami.

Szybkie zgłoszenie szkody

W przypadku zalania samochodu bardzo ważny jest czas. Powinniśmy jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, by uruchomić procedurę likwidacyjną i rozpocząć naprawę pojazdu. Istotne jest, by nie próbować samodzielnie uruchamiać auta.

Szacowanie uszkodzeń

Wiele zależy od stanu podzespołów, sprawności zabezpieczeń i czasu przebywania auta w wodzie. Nierzadko wiele zalanych elementów (akumulator, elektryka, oświetlenie, tapicerka) musi zostać wymienionych na nowe.
Dlatego przeprowadzenie oszacowania uszkodzeń należy zlecić w upoważnionemu do tego warsztacie.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku zalania?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy jesteśmy w trasie i mamy przed sobą odcinek z ogromną kałużą. Przynajmniej tak nam się wydaje. Nie jesteśmy bowiem w stanie określić na pierwszy rzut oka, jak głęboko będzie sięgała woda. Niewiele brakuje, by doszło w takiej sytuacji do zalania silnika. Co wtedy z odszkodowaniem? Wiele towarzystw w warunkach ubezpieczenia AC zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które powstały w wyniku niedbalstwa lub działania celowego. Do takiej kategorii może zaliczyć sytuację, gdy kontynuujemy jazdę w warunkach stwarzających przedstawione powyżej zagrożenie zalania silnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zalany samochód a odszkodowanie z AC fot. Fotolia
Zalany samochód a odszkodowanie z AC fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama