| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Polisa AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, gdy uszkodzimy auto z własnej winy lub zostanie ono zniszczone przez nieznanych sprawców. Także w przypadku kradzieży pojazdu otrzymamy pieniądze. Ochroną objęte są również uszkodzenia spowodowane siłami przyrody – w tym powodziami, zalaniami i podtopieniami.

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z długimi i intensywnymi opadami deszczu. W ich efekcie dochodzi do uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu. Jeśli mamy ubezpieczenie AC, to możemy być spokojni o odszkodowanie. Ta polisa gwarantuje nam rekompensatę w przypadku zalania samochodu.

Zobacz też: Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC?

Istotne: W przypadku roszczenia, które skierowane jest do zarządcy drogi możliwe jest jest pokrycie zniszczeń z polisy AC i tym samym przekazanie ubezpieczycielowi odpowiedzialności za odzyskanie należności od tego bądź innych podmiotów. Takie rozwiązanie zarówno przyśpieszy procedurę zwrotu kosztów jak i zdejmie z nas obowiązek dochodzenia swoich roszczeń przed licznymi urzędami.

Szybkie zgłoszenie szkody

W przypadku zalania samochodu bardzo ważny jest czas. Powinniśmy jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, by uruchomić procedurę likwidacyjną i rozpocząć naprawę pojazdu. Istotne jest, by nie próbować samodzielnie uruchamiać auta.

Szacowanie uszkodzeń

Wiele zależy od stanu podzespołów, sprawności zabezpieczeń i czasu przebywania auta w wodzie. Nierzadko wiele zalanych elementów (akumulator, elektryka, oświetlenie, tapicerka) musi zostać wymienionych na nowe.
Dlatego przeprowadzenie oszacowania uszkodzeń należy zlecić w upoważnionemu do tego warsztacie.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku zalania?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy jesteśmy w trasie i mamy przed sobą odcinek z ogromną kałużą. Przynajmniej tak nam się wydaje. Nie jesteśmy bowiem w stanie określić na pierwszy rzut oka, jak głęboko będzie sięgała woda. Niewiele brakuje, by doszło w takiej sytuacji do zalania silnika. Co wtedy z odszkodowaniem? Wiele towarzystw w warunkach ubezpieczenia AC zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które powstały w wyniku niedbalstwa lub działania celowego. Do takiej kategorii może zaliczyć sytuację, gdy kontynuujemy jazdę w warunkach stwarzających przedstawione powyżej zagrożenie zalania silnika.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK